Çin, koronavirüs aşısı için tarih verdi: Hiçbir yan etkiye rastlamadık

Çin, koronavirüs aşısı için tarih verdi: Hiçbir yan etkiye rastlamadık
Çin Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi, geliştirilen koronavirüs aşısının Kasım ya da en geç Aralık ayında toplu olarak Çinlilere uygulanabileceğini söyledi. Guizhen Wu, aşıyı kendi üzerinde uyguladığını ve hiçbir olumsuz yan etkiyle karşılaşmadığını belirtti.

TİGRİS HABER - Çin Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) bir yetkili, Çin’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının Kasım ayında yaygın olarak kullanılmaya başlayabileceğini duyurdu. BBC Türkçe'nin aktardığına göre Çin, Covid-19 için 4 farklı aşı çalışması yürütüyor, tümü de son aşamasında. Bir tanesi Temmuz ayında ülkedeki işçilere uygulanmaya başladı.

Devlet televizyonuna konuşan CDC’den Guizhen Wu, son aylarda aşılardan birini denemek için kendi üzerinde uyguladığını söyledi. Hiçbir olumsuz yan etkiyle karşılaşmadığını belirten Wu, bunun hangi aşı olduğunu ise söylemedi. Ancak aşının Kasım ya da en geç Aralık ayında toplu olarak Çinlilere uygulanabileceğini söyledi.

KLİNİK DENEMELER 3 AŞAMADA YAPILIYOR

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve insanlar üzerindeki olası yan etkileri araştırılıyor. 2. aşamada, aşının bağışık tepkilerini uyandırmadaki etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor. 3. ve son aşamada ise aynı işlem, binlerce denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.