Cizre'de korkutan tablo Meclis gündeminde

Cizre'de korkutan tablo Meclis gündeminde
Korona vaka sayısının hızla arttığı Cizre'de 150 yataklı devlet hastanesi kapasitenin dolması; hastaların çevre il ve ilçelere gönderilmesinin ardından konu Meclis gündemine taşındı.

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya 15 soru sordu. CHP Milletvekili Mahmut Tanal da korona vakalarının gözüktüğü 1 aylık yoğunluk haritasını yayınlayarak "Yer sıkıntısından dolayı tedavi gören birçok vatandaşımızın, Covid-19 testi henüz negatifleşmemiş olmasına rağmen eve gönderildiği öne sürülüyor" dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde korona virüsü vakalarının artmasıyla birlikte hastanede yer kalmadığı haberlerinin ardından HDP Milletvekili Serpil Kemalbay Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Kemalbay, Koca’ya “Bölge milletvekillerine ve Türk Tabipler Birliği yetkililerine dahi İl Pandemi Kurulu tarafından bilgi verilmemesinin nedeni nedir?” diye sordu. CHP Milletvekili Mamut Tanal da Cizre’deki hastalığın gösterildiği yoğunluk haritalarını yayınlayarak “Günde 2-3 kişi defnediliyor. Vatandaşlarımız yeterince test yapılmamasından yakınıyor. Hastane personeli dahi olsanız, başhekim onay vermediği sürece test yok” dedi.

‘GÜNLÜK VAKA 75’TEN 600’ÜN ÜZERİNE ÇIKTI’

 

Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre bayram tatili öncesi korona virüsü vakalarının görülmediği ilçede bayram tatilinden sonra olağanüstü bir artış yaşandı. Hastane kapasitesinin dolması üzerine hastalar çevre il ve ilçelere sevk edildi. Serpil Kemalbay, “Özellikle bayramdan önce 88 vakanın görüldüğü 150 bin nüfuslu Şırnak’ın Cizre ilçesinde hastane kaynaklarından edinilen bilgiler doğrultusunda vaka sayısının günlük 75’in üzerine çıkarak 600’ün üzerinde olduğu, 65 yaş üstü 3 kişinin an itibarı ile yaşamını yitirdiği ve 12 sağlık emekçisinin de testlerinin pozitif çıktığı bilgisi basında yer almıştır” dedi.

‘NEDEN BİLGİ VERİLMİYOR?’

Kemalbay, Koca’ya 15 soru sordu. Koca’nın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde şu sorulara yanıt istendi:

1- Cizre’de son bir ay içerisinde test sonucu pozitif çıkan toplam vaka sayısı kaçtır?

2- 1 Haziran 2020 tarihi itibarı ile Cizre’de kaç vatandaşımız Covid-19 nedeni ile yaşamını yitirmiştir?

3- Şırnak ili ve Cizre ilçesinde son bir ay içerisinde test sonucu pozitif çıkan sağlık emekçisi kaç kişi vardır?

4- Günlük Covid-19 verilerinin iller ve ilçeler bazında ilgili kurumlar tarafından açıklanmamasının nedeni nedir?

5- Test sonucu pozitif çıkan vakaların evlerine gönderildiği ve tedavisinin evlerde devam ettirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise evlerde hane halkına da virüsü bulaştırmaması için hangi tedbirler alınmaktadır?

 

6- Testi pozitif çıkan kişilerle temas eden ve korona belirtisi gösterip hastaneye başvuran kişilere neden test yapılmamaktadır?

7- Cizre ilçesinde günlük yapılan test sayısı ne kadardır ve kimlere test yapılmaktadır?

8- Bölge milletvekillerine ve Türk Tabipler Birliği yetkililerine dahi İl Pandemi Kurulu tarafından bilgi verilmemesinin nedeni nedir?

9- Cizre Belediyesi’ne atanan kayyumun ihale sürecinin bitmesini gerekçe olarak göstermesi nedeniyle uzun bir süre dezenfekte işlemlerini yapmadığı Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü’nce tarafınıza bildirilmiş midir? Bildirilmiş ise vaka sayısının artacağı öngörülerek Bakanlığınızca bir tedbir alınmış mıdır? Bildirilmedi ise ilgili kurum yetkilileri hakkında her hangi bir işlem başlatılmış mıdır?

10- Cizre’deki pozitif vakaların çevre illere sevk edilmesi ile salgının daha çok yayılmasına sebep olacağı göz önüne alındığında bu bulaşı önlemek adına ne gibi tedbirler alınmıştır?

11- Cizre’de vaka sayısının artışı ve hastanelerde yer olmaması nedeniyle Şırnak’a da sevklerin yapıldığı göz önüne alındığında bölge il ve ilçelerine halen bulunmayan PCR cihazı, yeterli mekanik vantilatör cihazı ve malzeme yetersizliğinin giderilmesi yönünde herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

12- Cizre ve çevre ilçelerde vaka sayılarının hızlı bir şekilde artış göstermesindeki nedenler araştırılmış ve Bakanlığa bildirilmiş midir?

13- Valilik ve kaymakamlıkların aldığı önlemler bilginiz dahilinde midir? Alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı bakanlığınız tarafından incelenmiş midir?

14- Şırnak ve ilçelerinde vakaların artması ile birlikte önlemlerin azaldığı bilginiz dahilinde midir?

15- Türk Tabipler Birliği Bölge yetkilileri ile Sağlık Emekçileri Sendikası’nın (SES) toplumun her kesimini ilgilendirdiği ve duyarlılık gösterdiği pandemi krizinde sürece dahil edilmemesinin, bilgi verilmemesinin gerekçesi nedir? Sendika ve kuruluşların sürecin dışında tutulması ile amaçlanan nedir?

MAHMUT TANAL: FİLYASYON YÖNTEMİ CİZRE’DE UYGULANMIYOR

CHP’li milletvekili Mahmut Tanal’ın paylaştığı 26 Mayıs ile 26 Haziran Covid-19 vaka yoğunluk haritalarına göre Cizre, bir ay içinde kırmızıya boyandı. Tanal’ın aktardığına göre, 150 bin nüfuslu ilçede hastanede yer yok. Şırnak merkezdeki kadın doğum hastanesi bile pandemi hastanesine dönüştürüldü. Hastalar yurtlara yerleştiriliyor. Hastalar tam iyileşmeden evlerine gönderiliyor. İlçede filyasyonun sadece adı var. Pozitif vakanın çevresine test yapılmıyor. Sağlık çalışanlarına dahi başhekimin onayıyla test yapılıyor.

Tanal, yaptığı yazılı açıklama, 150 bin nüfuslu ilçede virüsün hızla yayılmaya devam ettiğini söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘her fırsatta övdüğü ve dünyaya örnek gösterdiği’ Covid-19 testi pozitif çıkan şahısla temasta bulunan kişilerin tespit edilmesi amacıyla uygulanan filyasyon yönteminden Cizre’nin yeterince faydalanamadığını belirten Tanal, “Bana aktarılan bilgilere göre, Cizre’de filyasyon yöntemi pek uygulanmıyor. İlçedeki bir evde Covid-19 testi pozitif çıkan birisi varsa sağlık ekipleri gelip sadece onu götürüyor. Evdeki diğer kişilere ayrıca test yapılmadığı iddia ediliyor. Halbuki pozitif vakayla temas edenler de teste tabi tutulmalıdır. Her yerde kural böyledir. Sayın Bakanımız, bakanlık merkezinden bir ekibi Cizre’ye göndermelidir. Cizre’de ne olup bittiğinden haberdar olmalıdır” dedi.

CİZRE’DE HASTANEDE YER KALMADI

Cizre’deki hastane sıkıntısına dikkat çeken Tanal, “Cizre, 150 bin nüfusuyla bölgemizin büyük bir ilçesidir. Cizre’deki devlet hastanesi, 150 yataklı. Yani her bin kişiye bir yatak düşüyor. Cizre’deki hastanede yer kalmadığı için koronavirüse yakalanan hastalar Şırnak merkeze, İdil ilçesine, Mardin ve Batman gibi çevre illere sevk ediliyor. Yer sıkıntısından dolayı tedavi gören birçok vatandaşımızın, Covid-19 testi henüz negatifleşmemiş olmasına rağmen eve gönderildiği öne sürülüyor. Başka hastaları almak için bu şekilde hareket edildiği dile getiriliyor. Sağlık çalışanlarımız gecelerini gündüzlerini katarak fekadarca virüsle mücadele ediyor. Bunu kimse inkar edemez. Ama maalesef hastane ve imkanlar yetersiz kalıyor” diye konuştu.

DOĞUM HASTANESİ PANDEMİ HASTANESİ OLDU

Cizre’deki vaka artışı nedeniyle Şırnak merkezdeki hastanelerde de yer sıkıntısı yaşandığını aktaran Tanal, “Normal hastaneleri geçtik, Şırnak’ta yeni yapılan kadın doğum hastanesi bile koronavirüs hastaları için ayrıldı. Birçok öğrenci yurdu da Covid-19 vakaları için ayrılmış vaziyette. Mesela Şırnak’taki Şükrü Geliş Öğrenci Yurdu, Covid-19 için ayrıldı. Yurt tamamen dolu. İl merkezindeki TOKİ yurdunun da yine vakalar için ayrılacağı gelen bilgiler arasında” ifadelerini kullandı.

BİR AY İÇİNDE HARİTA KIRMIZIYA DÖNDÜ

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Cizre’de her geçen gün durumun kötüleştiğini kaydederek, şunları söyledi: “Elimiz’de ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasından alınmış Cizre’nin vaka yoğunluk haritaları var. 26 Mayıs’taki haritaya göre ilçede vaka sayısı yok denecek kadar az. Ancak bir ay sonra, 26 Haziran’da harita kırmızıya boyandı. Bir ay içinde değişen harita, her şeyi anlatıyor. Her mahallede onlarca bina karantinaya alınmış durumda. Cizre’deki günlük vaka sayısı, Türkiye ortalamasının üstünde. Günde 2-3 kişi defnediliyor. Vatandaşlarımız yeterince test yapılmamasından yakınıyor. Hastane personeli dahi olsanız, başhekim onay vermediği sürece test yok. Sadece şüphe üzerine hastaneye başvuran ve tomografisinde belirti tespit edilen kişi yatırılıp öyle test yapılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın acilen tedbir alması için bu bilgileri paylaşıyorum. Lütfen Cizre’nin çığlığını duyun ve gereken adımlar ivedilikle atılsın.” Kaynak: Gazete Duvar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum