1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. ŞIRNAK

  4. Cizre’de ‘Riskli Alan’ Ve Yıkım Kararına Danıştay’dan Onay
Cizre’de ‘Riskli Alan’ Ve Yıkım Kararına Danıştay’dan Onay

Cizre’de ‘Riskli Alan’ Ve Yıkım Kararına Danıştay’dan Onay

Sur ve Silopi’deki yıkımı onaylayan Danıştay 14’üncü Dairesi, Bakanlar Kurulu’nun Cizre ilçesinde bazı mahallelerin riskli alan ilan edilmesi kararına karşı yapılan itirazı reddetti.

A+A-

 

 

Bakanlar Kurulu, 1 Haziran 2016 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Kuştepe, Cudi, Sur, Dağ Kapı, Kale, Şah, Yafes, Alibey ve Nur mahalleleri içerisinde bulunan 483,13 hektarlık alanı, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunu’nun 2. ve ek 1. maddeleri doğrultusunda “riskli alan” olarak ilan etmişti. Bunun üzerine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), belediye ve 14 aile, avukatları aracılığıyla kararın durdurulmasına ilişkin Danıştay 14’üncü Dairesi’ne başvuruda bulunmuştu.

Karar hukuka uygun bulundu

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, 14 ailenin itirazı Danıştay 14’üncü Dairesi tarafından karara bağlandı. İtirazı ret eden Danıştay 14’üncü Dairesi, Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararın “hukuka uygun” olduğunu savundu.

Yasak sırasında evlerin 14 bin 183’ünün az hasarlı, 2 bin 564’ünün ağır hasarlı ve 145’inin tamamen yıkıldığını hatırlatan Danıştay 14’üncü Dairesi, itiraza ret kararında, “…fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek, sağlık, eğitim ve ulaşım gibi kamu hizmetlerinin düzenlik bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla, 6306 sayılı Kanunun 2. ve ek 1. maddelerine göre riskli alan ilan edilmesine ilişkin 2016/8860 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında hukuka aykırılık bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

‘Kararın bozulmasına gerek yok’

Daire, kararında ayrıca mahkeme yargılama giderlerinin de davacılar üzerine bırakılmasına karar verdi. Bu kararın ardından Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’na yapılan temyiz başvurusu da kısa bir süre sonra reddedildi. Kurul, Danıştay 14’üncü Dairesi tarafından verilen kararın usul ve hukuka uygun olduğunu ve itiraz dilekçesindeki temyiz nedenlerinin, kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte olmadığı ifade etti. (Kaynak: Habercilerden.com)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.