Çocukları beğensin diye estetik oluyorlar

Çocukları beğensin diye estetik oluyorlar
Türkiye'de estetik olmak isteyen yüzde 10-20 oranında belli bir yaş üstünün, özellikle çocukları ya da torunları istediği ve onlara kendilerini beğendirmek için bıçak altına yattığı bildirildi.

ESKİŞEHİR - Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, bir programa katılmak için geldiği Eskişehir'de bugüne kadar 10 binin üzerinde kişiye estetik operasyon gerçekleştirdiğini ve en çok karşılaştığı sorunun "bu operasyonların kaç yaşında yapılmasıyla" ilgili olduğunu söyledi

Yüzdeki estetik bozuklukların kişilerin psikolojilerini etkilediği için herhangi bir yaş kısıtlamasının olmadığına dikkati çeken Cihantimur, "Gençler özellikle burun ve kulak estetiği için bize başvuruyor. Burun estetiğinde anatomik yaş, kızlarda 16, erkeklerde de 17. Ancak kişilerin psikolojilerini etkileyecek bir durum söz konusuysa ve kişi kendisini operasyona hazır hissediyorsa bu ameliyatlar 15 yaşında da 85 yaşında da yapılabilir" diye konuştu.

Dış görünüme verilen önemin 20. yüzyılda daha da arttığını vurgulayan Cihantimur, kişilerin mesleğine göre, estetik istenen bölgenin de değişebildiğini anlattı.  Özellikle son iki yılda kendisine estetik konusunda başvuranlar üzerinde yaptığı bir analizi paylaşan Cihantimur, şunları kaydetti: 

"Türkiye'de estetik olmak isteyen yüzde 10-20 oranında belli bir yaş üstü, özellikle çocukları ya da torunları istediği ve onlara kendilerini beğendirmek için bıçak altına yatıyor. Bu kişiler, çocukları ya da torunlarının 'baba niye saçın yok', 'anne burnun niye böyle', 'anneanne sen neden kırış kırışsın' gibi soruları üzerine bize geliyorlar. Ebeveynler, büyük anne ve büyük babalar, kendi isteklerinden çok, çocuklarının beğenisini kazanmak için çözümü estetik olmakta buluyorlar.” 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.