Danıştay'a yeni müfredatın iptali için başvuru

Danıştay'a yeni müfredatın iptali için başvuru
Müfredatı Geri Çekin Platformu, kabul edilen "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" müfredatının iptali için Danıştay'a başvuruda bulundu.

Editör Mehmet TÜRK

TİGRİS HABER - Müfredatı Geri Çekin Platformu, 28 Mayıs'ta Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli müfredatının iptal edilmesi istemiyle Danıştay'a başvurdu. Başvuru öncesi Danıştay binası önünde açıklama yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Bakanı Kemal Irmak, laikliğe aykırı olması nedeniyle toplumun büyük bir kesiminin yeni müfredata karşı olduğunu belirtti.

mufredati-geri-cekin-platformu.jpg

Platform hakkında da bilgi veren Irmak, 24 kurumun bir araya gelerek Müfredatı Geri Çekin Platformunu kurduğunu hatırlattı. Irmak, "Bu talep nedeniyle 24 kurum bir araya gelerek, karşı bir platform oluşturdu. Bu platform Türkiye'nin hemen hemen her yerinde bu müfredatın niçin geri çekilmesi gerektiğine yönelik madde madde açıkladı, bakanlığı uyardı ancak buna bir yanıt verilmiş değil" ifadelerini kullandı.

"TEK TİP MÜFREDAT"

Cemaat, bu cemaatlere ait vakıf ve iktidara yakın laik olmayan eğitim kurumlarında verilen eğitim ve buralarda kamuoyuna yansıyan şiddet, taciz, tecavüz ile ölüm olaylarını hatırlatan Irmak, yeni müfredatın bu durumları taçlandırdığını dile getirdi. Düz liselerin ve çok özellikli liselerin kapatıldığını kaydeden Irmak, geri kalan liselerin ise imam hatip liseleri olduğunu söyledi. Irmak, "Buradaki müfredat ile imam hatip müfredatı birleştirilerek tek tip müfredat haline getirecekler. Bu hem geleceğimiz için hem gelecek kuşaklar açısından hem dünya ile yarışabilmek açısından önemlidir. Bu müfredat ile belirli bir kesim yok sayılıyor. Bu kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından, platform üyeleri ve avukatlar, Danıştay'a geçerek, "tek tip" olarak nitelendirdikleri müfredatın iptali için başvuruda bulundu. (MA)

Kaynak:Mezopotamya Ajansı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.