DEDAŞ çilesine karşı vatandaşlardan trafo nöbeti

DEDAŞ çilesine karşı vatandaşlardan trafo nöbeti
Mardinin birçok ilçesinde yapılan elektrik kesintilerine karşı vatandaşlar trafo merkezleri önünde nöbete başladı. Kesintilere karşı nöbet tutan köylülerden Şeyhmus Sarıyer, yapılan elektrik kesintileri nedeniyle hayvanlarına dahi verecek su bulamadıklarını ifade etti.

TİGRİS HABER - Mardin’in Kızıltepe ve Derik ilçelerine bağlı yüzü aşkın kırsal mahalle, çiftçilikle uğraşan kimi abonelerin borçları bulunduğu için Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından tümden enerji verilmemesi nedeniyle 14 Mayıs’tan bu yana elektriksiz. Bu iki ilçedeki mahallelere Artuklu ilçesine bağlı bazı kırsal mahalleler de eklendi. Yapılan kesintilerin merkez trafolardan yapılması nedeniyle borcu olan olmayan herkes kesintilerden etkilenirken, yerleşim yerleri karanlıkta kaldı.

‘Rast gele yüksek faturalar’

DEDAŞ’ın borçları bulunduğunu öne sürdüğü çiftçiler, kendilerini “rastgele yüksek faturalar kesildiğini” söyleyerek savunurken, kimi faturalar konusunda yapılan başvurular doğrultusunda mahkemeler de çiftçilerin lehine karar vererek, şirketin bazı abonelere çıkardığı faturaları yüzde 75’e varan oranlarda düşürdü. Ancak her mahkeme kararının ardından DEDAŞ çiftçilere yeni faturalar gönderdi.

‘Yapılan kesintilerle borcu olmayanlar da mağdur ediliyor’

Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, DEDAŞ’ın yüksek faturalar kestiğini defalarca tespit ettiklerini, mahkemelerin bu yönde kararları olduğunu dile getirdi. Erbeyi, DEDAŞ’ın yaşadıkları bölgeyi tarımsal sulamanın dışında tutarak, çiftçilere kullandığı elektriği sanayi elektriği tarifesi üzerinden faturalandırdığını kaydetti.

Yapılan kesintilerle borcu olmayanların da mağdur edildiğinin kamuoyuna yansıması üzerine ise, DEDAŞ tarafından aralık ayında yapılan açıklamada, borcu olmayanların mağduriyetinin jeneratör desteği ile giderileceği duyuruldu. Fakat jeneratörler için abonelerden yaklaşık 300 bin TL değerinde teminat istenip, abonelerin bu parayı ödeyecek güçleri olmaması nedeniyle bu yönde bir adım atılamadı.

AK Partili vekilin arazisine ayrı hat iddiası

Bu tartışmalar sürerken, DEDAŞ’ın AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya ve akrabalarına ait Kızıltepe’deki tarım arazilerindeki sulama kuyularına yüksek gerilim hattından özel hat çektiğini belirten kimi kırsal mahalle sakinleri açlık grevi başlattı. Kimi yerlerde yapılmak istenen protesto yürüyüşleri ise, Mardin Valiliği tarafından salgın gerekçesiyle getirilen “eylem ve etkinlik yasağı” nedeniyle engellendi.

‘Bütün mahalleler DEDAŞ cezası’

Bölgede buğday hasadının sona ermesinin ardından mısır tohumu toprağa serpilirken, henüz elektrikleri kesilmeyen mahallelerde kesintilerin önüne geçmek isteyen çiftçiler ve mahalle sakinleri, merkezi trafo ve yüksek gerilim hatlarının olduğu noktalarda nöbete başladı. Birçok mahallede kesinti yapmak için gelen DEDAŞ çalışanlarını bölgeden uzaklaştıran çiftçiler ve mahalle sakinleri, geceleri de dönüşümlü olarak nöbet tutmaya başladı.

Artuklu ilçesine bağlı kırsal Ambar (Embarê) Mahallesi muhtarı Çelebi Kaya da, bazı borçlu çiftçilerin bulunması nedeniyle mahallelerinin DEDAŞ tarafından toptan cezalandırıldığını söyledi. Kaya, mahallelerinde yaşayan hastalar ve çocuklar olmasına rağmen şirketin “zulüm” kendilerine zulüm uyguladığını belirterek, “Bir damla suya muhtaç kaldık” dedi. Kaya, yetkililere “Halkı DEDAŞ zulmünden kurtarsınlar” diyerek seslendi. (Kaynak:MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diyarbakır