DEM partili Eren, Bakan’a esnafa verilen krediyi sordu

DEM partili Eren, Bakan’a esnafa verilen krediyi sordu
DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, Halk Bankası tarafından Esnaf ve Sanatkârlara kullandırılmış olan Hazine destekli kredilerin, devam eden taksit ödemeleri ve faiz güncellemesini sordu.

TİGRİS HABER - Serhat Eren, Bakanın yazılı olarak cevaplandırmasını istediği soru önergesinin gerekçesinde şu görüşlere yer verdi;

“Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla, Halk Bankası tarafından Esnaf ve Sanatkarlara kullandırılmış olan Hazine destekli kredilerin, devam eden taksit ödemeleri, Halkbank Genel Müdürlüğünce faiz güncellemesi yapılarak, kademeli olarak 10-15 puan artırılmıştır. Faiz artırımıyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı, piyasalarda yaşanan gelişmeler, kaynak maliyetlerindeki artışlar nedeniyle faiz güncellemesinin zorunlu olduğunu belirtmiştir. Yapılan düzenlemeyle faiz oranlarının 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacağını, güncelleme işlemlerinden 6 Şubat depremlerinden 1. Derecede zarar gören Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Osmaniye illeri ve bağlı ilçeleri ile Gaziantep ili Nurdağı, İslâhiye ilçelerinde kullandırılan krediler ve 6 Şubat depremlerinden zarar gören esnaflara destek amaçlı kullandırılan 250 bin TL limitli kredilerin tamamının muaf tutulduğu belirtilmiştir. Bu değişikliklerle birlikte 60 ay kredi vadeleri 36 ay, taşıt kredileri 48 ay, iş yeri edinme 60 ay olarak güncellenmiştir. Esnaf ve sanatkarlara kullandırılan krediler her ne kadar değişken faizli krediler olarak verilmiş olsa da ağır bir ekonomik krizden geçen ve zor zar ayakta kalan esnaf ve sanatkarların üzerine daha ağır yükler getirmektedir. Vekili olduğum Diyarbakır ilinde de birçok esnaf bu kredilere başvurmuş ve faiz artırımlardan dolayı kredilerini ödemekte çok zorlanmaktadır. Yine Diyarbakır kenti 6 Şubat Maraş depremlerinden en fazla etkilenen illerden olmasına rağmen, 2082 iş yeri yıkılmış olup ağır hasarlı durumunda yıkılmayı bekleyen iş yerleri dururken Diyarbakır’ın Deprem Bölgesinden çıkarılması esnaflarımıza ve sanatkarlarımıza ağır yükler getirmiştir.”

Eren, Bakana şu soruları sordu;

  1. 6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen illerden biri olan Diyarbakır’ın deprem bölgesinden çıkarılmasının gerekçesi nedir? Osmaniye gibi depremin az hasar verdiği kentin tutulup Diyarbakır’ın çıkarılmasının gerekçesi nedir?
  2. Diyarbakır’ın yeniden Deprem Bölgesine alınması için bir girişiminiz olacak mıdır?
  3. Ağır bir ekonomik kriz içerisinde olan esnaflara verilen kredilerin faiz oranları neden yükseltilmiştir?
  4. Diyarbakır’daki esnaf ve sanatkarların faiz artışından muaf tutulması için bir çalışmanız olacak mıdır?
  5. Diyarbakır’da kaç esnaf ve sanatkâr bu krediye başvurmuş ve hali hazırda kaçı bu krediyi kullanmaktadır?
  6. Diyarbakır’da esnaf ve sanatkarlara verilen kredi nedeniyle borçlu durumda olan kişi sayısı kaçtır?
  7. Yatırım destek kredisi kullanmak isteyen esnaflara Halk Bankası tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden ret kararı verildiği doğru mudur? Son 1 yıl içerisinde kaç esnaf hazine destekli krediye başvurmuştur? Bunlardan kaçına olumlu cevap verilmiştir?
  8. TSO’da kaydı bulunan esnaflara Nisan 2023 tarihinden itibaren kredi verilmediği doğru mudur? Nisan 2023’ten günümüze kaç esnaf kredi başvurusunda bulunmuş ve kaçına olumlu dönüş yapılmıştır?
  9. Sektör/Meslek kolu ayrımına bakılmaksızın aynı hanede ikamet edenlerden sadece birine kredi kullandırılmasının gerekçesi nedir? Bu uygulamanın yarattığı mağduriyetlere ilişkin neler yapıyorsunuz?

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.