Demir Yolları: Duvar talebi Büyükşehir ve DTSO’dan geldi

Demir Yolları: Duvar talebi Büyükşehir ve DTSO’dan geldi
Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Diyarbakır’ı ikiye bölecek duvar projesiyle alakalı 2 ay sonra yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, duvar talebinin Büyükşehir Belediyesi ile Ticaret Odasından geldiği önü sürüldü.

TİGRİS HABER - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü, halktan gelen yoğun tepki üzerine durdurulan, Diyarbakır'ın tren hattı boyunca boydan boya ikiye bölecek duvar projesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Aylar sonra yapılan yazılı açıklamada, kent merkezindeki demir yolu hattı üzerinden araç ve yayaların kontrolsüz olarak geçtiği, demir yolu civarındaki araç parkları ve hat boyunca kurulan pazar yerinden dolayı meydana gelen kazalarda can ve mal kayıpları yaşandığı belirtildi.

Katılımcılardan projeye destek

 Açıklamada, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO), söz konusu kayıpların önlenmesi ve kazaların önüne geçilebilmesinin yanı sıra demir yolu emniyetinin sağlanması amacıyla farklı tarihlerde yolun ihata (çevreleme) içine alınmasını TCDD 5. Bölge Müdürlüğü’nden yazılı olarak talep ettikleri ifade edildi. TCDD Bölge Müdürlüğünün, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda yapılacak düzenlemeyi projelendirdiği ve Ağustos ayında Diyarbakır Valisi Başkanlığı’nda DTSO Başkanı, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve mahalle esnafının katılımıyla toplantı düzenlendiği aktarılan açıklamada, ihata projesinin yerinde anlatıldığı ve katılımcıların projeye destek verdiği ifade edildi. İhatanın, beton zemin üzerine 160 santimetre yüksekliğinde panel tel çit olarak uygulanacağı belirtildi.

 Basına yansıyan iddiaların gerçek dışı olduğu öne sürülen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Basına yansıyan gerçek dışı iddialarda ifade edildiği gibi bir duvar örülmesi hiçbir zaman söz konusu olmamıştır. Proje kapsamında 10 kilometrelik hat kesiminde zorluk yaşanmaması için toplamda 16 adet geçit, vatandaşımızın hizmetine sunulacaktır. Bunlar, 6 adet hemzemin geçit, 2 adet alt, 1 adet üst geçit ile proje hazırlıkları devam eden 7 adet yaya üst geçidinden ibarettir. Proje devam ederken vatandaşlarımızın mağdur olmaması amacıyla çeşitli yerlerde kontrollü yaya geçişleri belirlenmiştir. Küçük Sanayi Sitesi Bölgesi’nde, sanayi sitesi kullanıcılarının ve esnafın ihtiyaç ve taleplerine yönelik yaya ve araç geçişleri için hemzemin geçit bulunmaktadır. İlgili haberlerde bahsi geçen şehrin duvarla ikiye bölünmesi ve jiletli çit telinin aksine, yapılan panel tipi ihatayla halkımızın can ve mal kayıplarının önüne geçilecektir."

“ Amaç sadece bir bölgenin can ve mal güvenliğini sağlamak”

 Diyarbakır’daki 21 sivil toplum örgütünün projeye ilişkin Ağustos ayında yaptığı açıklamada, 2007 ile 2013 yılları arasında gerek Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, gerekse de 1 ve 2 nolu Küçük Sanayi Sitesi başkanlarının, Malatya’da bulunan TCDD 5. Bölge Müdürlüğü’ne bin 600 metrelik ihata duvarı yapımı için talepte bulundukları belirtilmişti. Açıklamada, ancak TCDD Bölge Müdürlüğü tarafından kamulaştırılmış bu alanda ihata duvarı yapılmadığı gibi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasına da izin verilmediği kaydedilmişti. Diyarbakır 2 nolu Küçük Sanayi Sitesi esnaflarının, 2009 yılında kendi imkanları ile bin 600 metrelik kısmın ancak 100 metresine ihata duvarı ördüğü ifade edilen açıklamada,  şunlar kaydedilmişti: “Dolayısıyla gerek 1 ve 2 nolu Küçük Sanayi Siteleri, gerekse de Marangozlar sitesi esnaflarının yoğun talepleri üzerine 24.07.2019 tarihinde İl Valiliğimizin de katılımı ile yapılan bir toplantıda konu değerlendirilmiş ve burada alınan karara istinaden bin 600 metrelik kısma ihata duvarı örülmesi talebi Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasının 08.08.2019 tarihli yazı ile TCDD 5. Bölge Müdürlüğüne iletilmiştir. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan müracaat yazısından da anlaşılacağı gibi talep sadece Seyrantepe semtinde bulunan 1 ve 2 nolu Küçük Sanayi Sitesi ile Marangozlar Sitesi’nin batı cephesindeki tren hattı güzergahının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla ihata duvarı ile kapatılmasından ibarettir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.