DİERG araştırması: Okullarda küfür ve argo yaygın!

DİERG araştırması: Okullarda küfür ve argo yaygın!

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi’nin (DİERG), devlet ve özel okullardaki alan araştırmalarında, küfür ve argo’nun yaygın olduğu tespitini yaptı.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi’nin (DİERG), devlet ve özel okullardaki alan araştırmalarında, küfür ve argonun yaygın olduğu tespitini yaptı. Bu tespitin dışında en ciddi problemin ise zorbalık olduğu belirlendi. DİERG, okullardaki küfür ve Argoya karşı kampanya önerisinde bulundu.

DİERG, yaptığı alan çalışması ile ilgili hazırladığı raporda ana başlıkları şöyle sıraladı;

* Özel gereksinimli bireyler, okul öncesi, ilk ve ortaokul ile lise öğrencileri arasında küfür ve argo yaygındır. Öğrenciler okul içinde ve okul dışında küfür ve argoyu rahatlıkla, doğallıkla kullanmaktadır.

*Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi’nin (DİERG) yine devlet ve özel okullarındaki alan araştırmalarında rastladığı diğer ciddi problem de sınıf ve okul içindeki zorbalıktır. Okul içi zorbalığın ayrı başlık altında irdelenmesi ve tartışılması gerektiği için bu önerinin kapsamı dışında tutulmuştur.

*Yapılan araştırmalara göre küfür ve argo öğrencilerde sıklıkla büyüdüğünü kanıtlamak, yetişkin dünyasına girdiğini göstermek, bağımsızlığını vurgulamak amacıyla kullanılıyor.

*Öğrenciler küfür ve argonun utanç vericiliğinin, kullanılmaması gerektiğinin, suç olduğunun farkında değildir.

*Psikolojik şiddetin bir türü olan küfür ve hakaret toplumsallaştığında, toplumsal şiddet olarak adlandırılır. Bu nedenle öncelikle ve özellikle bu konuda öğrencilerimizin hassasiyet edinmelerini sağlamak gerekmektedir.

*Üstesinden gelinmesi gereken bir sorun olarak Küfür ve argonun okullarda, sınıflarda her yönüyle açıklıkla tartışılması; yaygınlığının öğrencilerce ortaya konması gerekmektedir. DİERG, 2022-2023 eğitim yılında başlangıç yapılarak okul içinde ve okul dışında küfür ve argo karşıtı kampanyaların düzenlenmesini ve bu kampanyaların gönüllü öğrencilerce yürütülmesini önermektedir.

*Küfür okul dışında yetişkinler arasında ve yetişkinlerce çocukların içinde ya da çocuklara karşı da kullanılabiliyor. Küfür ve argo kullanım karşıtı çalışmaların okullarda başarıya ulaşabilmesi için yetişkinlerin de dillerini küfür ve argodan arındırması gerekmektedir.

*Okullarda, iş yerlerinde, evlerde, sokakta küfre ve argoya yer vermemenin, kullanımını azaltmanın yolu bireylerin bu kötü alışkanlıktan vazgeçme kararı ve tutumuyla başlar. Kullanım sıklığı azaltıldığında, kullananlara nazik tepki gösterildiğinde küfür ve argo hayatımızdan çıkabilir. Çocuklarımızı şiddetin, ihmalin, istismarın her türünden toplumsal hassasiyet koruyabilir. (Haber Merkezi)

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.