DİERG'den YKS sınavlarına katılanlar için karantina önerisi

DİERG'den YKS sınavlarına katılanlar için karantina önerisi
Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi ((DİERG) YKS sınavına giren adaylara ve ebeveynlere evde karantina koşulları uygulanması önerisinde bulundu.

Diyarbakır Eğitim İzleme ve Reform Girişimi ( DİEGER) şu önerilerde bulundu: "ÖSYM tarafından 27 ve 28 Haziran tarihlerinde yapılan YKS (TYT, AYT, YDT) sınavlarına 2 milyon 437 bin aday katılıyor. Sınav esnasında maske takmama serbestliği sağlanması ve kalabalık derslikler yüzünden adaylara COVID-19 bulaşma riski olasılığı artmıştır.

Sınavın ilk etabı olan ve 27 Haziran tarihinde yapılan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavında bazı dersliklerin kontenjanında eski sınavlara kıyaslayaklaşık %20’lik bir artış belirlenmiştir. Örneğin, pandemi öncesinde 20 öğrencinin ÖSYM sınavlarına alındığı dersliklerde pandeminedeniylebeklenen azaltmanın aksine, aday kontenjanı sayısı 24’e çıkarılmıştır. 28 Haziran Pazar günü yapılacak Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavında da benzer durum yaşanabilir.

ÖSYM herhangi bir sınıfın kaç m2 olduğunu bilgisine sahipken, pandemiye rağmen bu bilginin gerektirdiği kontenjan düzenlemesi dikkate alınmamıştır. Diyarbakır gibi sıcak kentlerin bunaltıcı Haziran sonu sıcağında her derslikte ortalama 2 sınav yürütücüsü de görev yapmaktadır.

Bu nedenle, Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) sınava giren adaylara ve ebeveynlere evde karantina koşulları uygulamasını önermektedir. 14 günlük karantina süresi boyunca sınava giren adayların yüksek risk grubunda yer alan yakınlarından da uzak durması önerisi de dikkate alınabilir.

Adayların, ebeveynlerin ve sınavda görev alan personelin 14 gün boyunca karantina gerekliliklerini uygulaması COVID-19’un yayılma artışı riskini azaltacaktır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.