Dilaver Köprüsü trafiğe kapatıldı

Dilaver Köprüsü trafiğe kapatıldı

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, Çınar’a bağlı tarihi Dilaver Köprüsü’nün alternatif köprü yapılmadan trafiğe kapatılmasının vatandaşları mağdur ettiğine dair açıklama yaptı.

Açıklamada tarihi köprünün restore edilmesinin memnuniyet verici olduğu belirtilerek, “Onlarca köyün tek ulaşım yolu olan Dilaver köprüsüne, alternatif köprü yapmadan kapatmak burada bulunan halkı cezalandırmak demektir” ifadeleri kullanıldı.

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, Dilaver (Pıraxane) Köprüsü'nün trafiğe kapatılması sonucunda mağdur olan köyler için basın açıklaması yaptı.

dilaver-koprusu-tigris.jpeg

‘Dilaver köprüsü restore edilmeli’

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi sınırları içerisindeki, tarihi Dilaver köprüsü için Demokrasi ve Atılım Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Diyarbakır-Viranşehir-Derık karayolunun üzerinde bulunan tarihi Dilaver Köprüsü, Diyarbakır’ın güneybatısında, Pamuklu Kuruçay Deresi üzerindeki bu tarihî kervan yolu, Diyarbakır’dan Derik’e, oradan Viranşehir’e ve oradan da bir kolu Ceylanpınar üzerinden Suriye’ye gitmektedir. Adını 1615-1620 yılları arasında Diyarbakır’da Valilik yapmış Dilaver Paşa’dan alan Köprü, 33,86 m uzunluğu, 4,85 m genişliği ve dört kemeri ile günümüze kadar varlığını korumuştur. Merkeze 30 km, Çınar ilçesine ise 17 km uzaklıktadır. Diyarbakır’ın Çınar İlçesi sınırları içerisindeki, Dilaver köprüsü Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığı'nın almış olduğu 01/04/2021 tarihi, 23 sayılı kararıyla trafiğe kapatılmıştır. Ulaştırma daire başkanlığının almış olduğu bu karar köprümüzü korumak ve restore edilmesi adına güzel bir sonuçtur. Tarihi değerlerimizi korumak ve sahip çıkmak hepimizin görevidir. Halkımızın ortak değeri olan geçmişimize sahip çıkmalı, bu konuda yetkililer üzerlerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirmelidirler. Dilaver köprüsü ve ona benzer tarihi özelikler taşıyan yapılar koruma altına alınmalı ve zaman kaybetmeden restore edilmelidir. Geçmişten bugüne bize miras bırakılan tarihi yapılarımıza sahip çıkmalı, bizlerde geleceğe bu mirası taşıyabilmeliyiz. Bu şiarla hareket etmeli, değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu bilinç ve sorumlulukla bizi geleceğe taşıyacak olan tarihi yapı ve mekanlarımıza sahip çıkacak, korunmaları için gerekli girişimlerde bulunacağız ve takipçisi olacağız. Onlarca köyün tek ulaşım yolu olan Dilaver köprüsüne, alternatif köprü yapmadan kapatmak burada bulunan halkı cezalandırmak demektir. Köylülerimize idareten dere üstünden geçici yol yapılmıştır. Sonbaharda yağışlar başladığında bu yol da kullanılamaz hale gelecektir. Köylülerimiz mağdur edilmektedir. Tarihi Dilaver Köprüsü bölge insanına hizmet verirken, sanayinin ve teknolojinin gelişimiyle birlikte artık bölgenin ihtiyacını karşılamaktan çok bölge insanı üzerinde acı hatıraları çoğaltan kara bir buluta dönüşmüştür. Son otuz yıldır onlarca kazanın meydana geldiği Dilaver Köprüsü birçok can almıştır.”

Fizibilite yapıldı mı?

DEVA Partisi açıklamasında Büyükşehir Belediyesi’nin yanıtlaması için şu sorular yöneltildi: 

1. Alternatif köprü çalışması bu yıl için meclis gündemine alınmış mı?

2. Bu hususta fizibilite çalışması yapılmış mı?

3. Bununla ilgili nasıl bir yol izlenecek?” (Haber Merkezi)

  

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.