1. HABERLER

  2. TOPLUM-YAŞAM

  3. DİSKİ: Su Arıtma Cihazı Pazarlamacılarına Kanmayın
DİSKİ: Su Arıtma Cihazı Pazarlamacılarına Kanmayın

DİSKİ: Su Arıtma Cihazı Pazarlamacılarına Kanmayın

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, musluktan akan suyun kirli olduğunu öne sürerek vatandaşları yanıltan su arıtma cihazı pazarlamacılarına karşı vatandaşları uyardı.

A+A-

 

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, yaptığı yazılı açıklamayla, kapı kapı gezerek musluklardan akan suyun kirli olduğunu öne sürerek su arıtma cihazı satan pazarlamacılara karşı vatandaşları uyardı. Açıklamada, pazarlamacıların hem kentin suyunu karalayarak vatandaşları yanılttığı hem de ekonomik kayba uğrattığı kaydedildi.

‘Mineraller kirlilik olarak gösteriliyor’

Açıklamada, Diyarbakır suyunun hem mineral değeri yüksek hem de temiz olması nedeniyle Türkiye’nin ve dünyanın en kaliteli suyu olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, buna karşın pazarlamacıların tanıtımlar esnasında mineralleri kirlilik gibi gösterdikleri vurgulandı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Pazarlamacılar bir kaba şebeke suyunu bir kaba da minerallerinden arındırılmış suyu dolduruyorlar. Şebeke suyunun bulunduğu kaba iki tane çelik çubuk batırıp bunları bir pile bağlıyorlar. Piller çalıştırıldığında elektroliz işlemi meydana geliyor. Vücudumuzun yaşamsal fonksiyonu için gerekli olan mineraller bu işlem esnasında yakılıyor. Bu da suda kahverengimsi bir partikül oluşturuyor ve çökeltiler meydana geliyor. Bu işlem vatandaşa kirlilik olarak gösteriliyor. Pazarlamacılar aynı işlemi bu kez yüksek oranda demirle kaplı özel bir elektrot kullanarak işlem yapıyorlar. Pazarlamacılar minerallerinden arınmış saf suyu yurttaşlara göstererek, suyu kirinden arındırdıklarını iddia ediyorlar. Pazarlamacılar arıtma cihazlarından suyu geçirip içme suyunu klor ve minerallerinden arındırarak yukarıdaki işlemden herhangi birini yaparak elektroliz olayını tekrarlıyorlar. Suda klor ve mineral kalmadığı için suda çökelti oluşmuyor. Vatandaşlara suyun temiz olduğu söylenerek cihaz satılıyor.”

‘Suyunuzu musluktan güvenle için’

DİSKİ açıklamasında, minerallerinden tamamen arındırılmış  suyun, canlı organizması üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu söyledi. İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde yüksek kalitede su temin edildiğinin belirtildiği açıklamada, Diyarbakır suyunun Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Birliği Standartları ve İnsani Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygun olduğu kaydedildi. Açıklamada, rutin olarak İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde bulunan akredite edilmiş Su Kontrol Laboratuvarı’nda her gün kontrol izleme numunelerinin analizlerinin yapılarak diski.gov.tr adresinden yayınlandığı hatırlatıldı.

 

Açıklamada, “Musluklarınızdan akan suyu güvenle için. Sizler sadece Türkiye’nin değil dünyanın da ender güzel sularından birini içiyorsunuz” denildi.(Kaynak:Büyükşehir B           elediyesi)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.