Diyarbakır ‘Amed Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 10 Ekim anması

Diyarbakır ‘Amed Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 10 Ekim anması
‘Amed Emek ve Demokrasi Platformu,  10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 5’inci yıldönümünde yaptığı basın açıklamasında “Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır’da Amed Emek ve Demokrasi Platformu (DİSK, KESK, TMMOB, TTB),  10 Ekim Katliamı’nın 5’inci yıldönümünde bir anma gerçekleştirdi.

Diyarbakır Ofis kavşağındaki parkta yapılan açıklamayı, SES YK üyesi Gönül Adıbelli okudu.

10 Ekim katliamının arka planı aydınlatılsın

“103 karanfilimize sözümüz var” başlıklı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “10 Ekim Katliamı’nın üzerinden beş yıl geçti…  “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” diyenlere düşmanca saldırdılar. Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize savaştan, gerilimden, kaostan, kutuplaşmadan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler. 103 insanımızı yitirdiğimiz, yüzlerce insanımızın fiziksel, yüzbinlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim katliamı, emek, barış ve demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir. 10 Ekim katliamı, 6 Haziran Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamlarıyla başlayan ve ardı ardına gelen IŞİD saldırılarının bir parçasıdır. Başta 10 Ekim katliamı olmak üzere 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında bunca katliamın neden yaşandığının cevabı verilmeden 10 Ekim katliamının arka planı aydınlatılamayacaktır.”

ankara-gar-katliam-diyarbakir.jpg

“Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz”

Asıl failler yargılanmadan 10 Ekim dosyasının kapanmayacağına vurgu yapılan açıklamada, “Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıranların, “Kokteyl örgüt” diyerek davayı sulandıranların, yol kontrollerini kaldırarak katillere adeta koridor açanların, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenlerin, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenlerin, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanların, güvenlik tedbiri almayanların katliamdaki rolü ortaya çıkarılmadıkça, asıl failler yargılanmadıkça 10 Ekim dosyası kapanmayacaktır.  1 Mayıs katliamından Maraş katliamına, Bahçelievler katliamından Sivas katliamına, bu ülkenin katliamları ile hesaplaşmak için mücadele verenlerin karşısına çıkarılan duvarları ve engelleri biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne duvarlar örerlerse örsünler, o duvarı yıkacak tuğlaları çekip çıkaracağımızdan kimse kuşku duymamalıdır. 10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” denildi.

Katliamın ardından 5 yıl geçti

Ortak açıklamada son olarak şu ifadeler kullanıldı: “DİSK-KESK-TMMOB ve TTB olarak; 10 Ekim Ankara katliamının beşinci yıldönümünde sözümüzü bir kez daha yineliyoruz: Bu toprakları katliamlarla, faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diyarbakır