1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Diyarbakır Barosu:  Hantaş soruşturması şeffaf yürütülmeli
Diyarbakır Barosu:  Hantaş soruşturması şeffaf yürütülmeli

Diyarbakır Barosu:  Hantaş soruşturması şeffaf yürütülmeli

Diyarbakır Barosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, 14 Nisan 2019 tarihinde polis tarafından öldürülen Recep Hantaş’ın soruşturmasının adil, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yürütülmesi talep edildi.

A+A-

Tigris Haber - Polis tarafından öldürülen gencin soruşturmasına ilişkin Diyarbakır Barosu’ndan açıklama geldi. Baro, soruşturmanın şeffaf bir şekilde yürütülmesinin takipçisi olacak.

‘Olaya ilişkin yetkili merciler uzun süre açıklama yapmadı’

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın’ın yaptığı açıklamada olaya ilişkin, “İddiaya göre 14 Nisan 2019 günü saat 03.20 sıralarında yapılan ihbar üzerine Sümer Park’a giden polis ekipleri, Recep HANTAŞ isimli şahsı başından vurmak suretiyle öldürmüşlerdir. Olaya ilişkin yetkili merciler uzun süre açıklama yapmamış, Hantaş’ın yanlışlıkla öldürüldüğü şeklinde haberler medyada yer almıştır” denildi.

‘Ailenin hiçbir şekilde soruşturma sürecinden haberdar edilmediği…’

Baro açıklamasında söz konusu olaya ilişkin Diyarbakır Valiliği’nin yaptığı açıklamaya ilişkin şunlar ifade edildi: “Diyarbakır Valiliği bir gün sonra 15 Nisan 2019’da “Dur İhtarına Uymayan Şahıs” başlığıyla bir basın açıklaması yapmıştır. Açıklamada; olayın meydana geliş biçiminden ve polisin sorumluluğundan ziyade, öldürülen kurban Recep Hantaş ve yanındaki kişinin adli kayıtları kamuoyuna ifşa edilmiştir. Valilik ayrıca iki personelin tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini de belirtmiştir. Aldığımız bilgilere göre şüpheli polislerden birisi tutuklanmış, diğeri de adli kontrol ile serbest bırakılmıştır. Olayın meydana geldiği andan şu ana kadar, yetkililerin kamuoyuna sağlıklı bilgi vermediğini, soruşturmanın adil ve şeffaf yürütülmediği yönündeki endişelerimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Geçmiş dönemlerdeki tecrübelerimizden hareketle cinayet faillerinin kamu görevlisi olduğu durumlarda, yetkililerin; etkili, tarafsız ve bağımsız bir soruşturma yürütme konusunda iyi bir pratiğe sahip olmadığını biliyoruz. Nitekim maktulün yakınlarıyla yapmış olduğumuz görüşmelerde, ailenin hiçbir şekilde soruşturma sürecinden haberdar edilmediği, otopsi ve diğer tüm soruşturma işlemleri tamamlandıktan sonra sadece cenazenin teslimi aşamasında haberdar edildiklerini ve hastaneye çağrıldıklarını söylemişlerdir.”

‘Şeffaflık soruşturma sürecinin vazgeçilmez bir parçasıdır’

Soruşturmanın etkin, adil ve şeffaf yürütülmesi gerekliliğinin belirtildiği açıklamada,  “Aksi durumda maddi gerçeğin ortaya çıkması mümkün olmayacak ve fail ya da failler bir kez daha cezasızlık şemsiyesinden yararlanarak cezasız kalacaklardır.   Yetkililerin soruşturmayı özenli, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yürütmenin yanı sıra, kamuoyunu da soruşturmanın selametini tehlikeye düşürmeyecek şekilde bilgilendirme zorunluluğu da vardır. Bu şeffaflık da soruşturma sürecinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu saate kadar bu sorumlulukların önemli bir kısmı yerine getirilmemiştir” ifadelerine yer verildi.

Etkin bir soruşturma için:

“Olayın ilk bakışta bir yargısız infaz olduğu yönünde güçlü parametreler” olduğunun belirtildiği açıklamada soruşturma ile ilgili daha detaylı bilgi ve belgelere eriştikten sonra bir değerlendirme yapmanın gerekliliği ifade edilerek, şu öneriler paylaşıldı:

“Tüm bu nedenlerle; maktulün ailesinin veya avukatlarının soruşturma sürecine aktif bir şekilde katılmaları sağlanmalı, soruşturma dosyası taraf avukatlarına eşit bir şekilde açık tutulmalıdır,

Olaya ilişkin en önemli delil hiç kuşkusuz olay yerine bakan mobese ve diğer tüm kameraların kayıtlarıdır. Bu nedenle bu kayıtlar derhal toplanmalı ve adli emanete alınmalıdır,

Olay yeri incelemesi bağımsız ekiplerce (Jandarma olay yeri inceleme ekipleri) yapılmalı ve sistematik bir şekilde kameraya kaydedilmelidir,

Olayın yegane görgü tanığı olan ve Valilik açıklamasında ismi R.Y. olarak verilen kişinin ifadesi zaman geçirilmeden ve bir avukatın refakatinde alınmalıdır,

Yetkililer soruşturmanın aşamaları konusunda kamuoyuna tatmin edici, hızlı ve tarafsız bir şekilde bilgi vermelidir.”

Açıklamada son olarak, olayın tüm yönleriyle ortaya çıkarılması için Diyarbakır Barosu’nun soruşturma sürecinin takipçisi olacağı ifade edildi.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.