Diyarbakır Barosu: Hasta tutsakların durumu vahim

Diyarbakır Barosu: Hasta tutsakların durumu vahim
Durumu kötü olan hasta tutsakları ziyaret eden Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu avukatları, hasta tutsakların ayakta zor durabildiklerini, konuşmakta zorlandıklarını ve durumlarının hiç iyi olmadığını ifade etti.

DİYARBAKIR - İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) verilerine göre, 163'ü ağır 500'den fazla hasta tutsak cezaevlerinde tedavi ve tahliye edilmeyi bekliyor. 15 avukatın yer aldığı Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu, dün bu hasta tutsaklardan 14'ünün kaldığı Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'ne giderek tutsakları ziyaret etti. Komisyon üyesi Avukat Selvi Tunç, hasta tutsaklarla yaptıkları görüşmede durumlarının hiç iyi olmadığını ve ayakta dahi zor durduklarını gözlemlediklerini belirterek, hasta tutsakların tam teşekküllü bir hastanede tedavi olmalarının acil bir durum olduğuna işaret etti. 
'Konuşmakta zorluk çekiyorlardı'
Tedavi amaçlı hastanelere götürüldüğü zaman tutsakların elleri kelepçeli bir şekilde tedavi edildiğinin altını çizen Tunç, "Tutsaklarla 4 saat boyunca yaptığımız görüşmede konuşmakta zorluk çekiyorlardı. Tutsakların durumları hiç iyi değil. Birçoğu tedavi olmak istediklerini ancak her tedaviye elleri kelepçeli olarak götürüldüklerini belirtti. Tutsakların en çok şikayetçi olduğu durum ise, hastanelere götürüldükleri zaman doktorların 'hastanede mahkum revirlerinin olmadığından dolayı tedavi edemeyeceğiz' demesi" ifadesini kullandı.
'Arkadaşlarımız gözlerimizin önünde eriyor'
Diyarbakır cezaevinde bulunan hasta tutsakların ölümle mücadele içinde olduğunu belirten Tunç, hastaların tedavilerinin zamanında yapılmadığını belirtti. Tunç, "Şu anda 2 hasta tutsak Adnan Yıldırım ve Şemsettin Kargılı hastanede yatıyor. Doktorlar durumlarının çok kötü olduğunu ve her an yaşamlarını yitirebileceğini belirtiyor. Diğer tutsaklarla görüştüğümüzde bize 'Arkadaşlarımız gözlerimizin önünde eriyor. Kamuoyunun duyarlı olması için cezaevinde cenazelerin çıkmasını mı bekliyor?' dediler. Hasta tutsaklar yetkililer tarafından ölüme gönderiliyor. Hepsinin hastalıkları ölümcül hastalıktır" diye konuştu. 
Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde durumu ağır olan ve ölümle pençeleşen hasta tutsakların isimleri şöyle: 
Adnan Yıldırım: Kolon kanseri ve ameliyat olduğu zaman kalp krizi geçiriyor. Şimdi hastanede tedavi görüyor.
Halil Güneş: Kemik kanseri, durumu ağır
Mehmet Emin Özkan: 75 yaşında. 18 yıldır tutuklu. Kalp ve bağırsak ameliyatı olması gerekiyor. Sağlığı iyi değil, 3 çeşit ilaç kullanıyor. 
Hüseyin Yılmaz: Kalp hastası. Tedavisi devam etmesine rağmen sürgüne gönderilmek isteniyor. 
Şemsettin Kargılı: Böbrek kanseri, durumu çok riskli, her an yaşamını yitirebilir. Hastanede tedavi görüyor.
Sıdık Güler: 72 yaşında. 22 yıldır cezaevinde. Durumu hiç iyi değil, bakıma ihtiyacı var. Oğlunun yanına gelmesi için dilekçeler yazmış ancak bu dilekçeler Adalet Bakanlığı tarafından ret edilmiş. 
Mahfuz Dorudemir: 19 yıldır cezaevinde. Kelepçeli bir şekilde muayene ediliyor. Devamlı kalp krizi geçiriyor. Akciğerinde ödem var. KOAH hastalığı var. 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.