Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi'nden Demirkubuz söyleşisine tepki

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi'nden Demirkubuz söyleşisine tepki
Diyarbakır Barosu Kültür Sanat Komisyonu'nun, cinsiyetçi söylemleriyle gündem olan yönetmen Zeki Demirkubuz ile yapacağı söyleşiye, Kadın Hakları Merkezi'nden tepki geldi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Barosu Kültür Sanat Komisyonu’nun, yönetmen Zeki Demirkubuz’un katılımıyla 8 Mart Cuma günü yapacağı söyleşiye ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, “Zeki Demirkubuz’un kadın mücadelesini hedef alan hakaret içerikli açıklamaları düşünüldüğünde yapılacak söyleşiyi kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Diyarbakır Barosu Kadın Merkezi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, söyleşiden bilgilerinin olmadığı belirtilerek, “Dün baromuzun Kültür Sanat Komisyonu’nca yapılan paylaşımla birlikte 8 Mart günü Zeki Demirkubuz ile bir söyleşi yapılmasının planladığını merkez yürütmesi olarak öğrenmiş bulunmaktayız. Söyleşinin planlanması sürecinde hiçbir şekilde merkezimizin bilgisi olmamıştır. Zeki Demirkubuz’un son dönemlerde yaptığı cinsiyetçi paylaşımları, kadın mücadelesini ve feministleri doğrudan hedef alan hakaret içerikli açıklamaları düşünüldüğünde, yapılacak söyleşiyi kabul etmemiz mümkün değildir” ifadeleri yer aldı

Kadınlar gününe denk getirildi

Açıklamanın devamı şu şekilde: “Kaldı ki bu etkinliğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne denk getirilmiş olması bizim için asla kabul edilmezdir. Baromuzun aynı gün toplumsal cinsiyet semineri düzenleyip hemen akabinde Zeki Demirkubuz ile söyleşi gerçekleştirilmesi büyük bir tezattır. Yürütmemiz bu konuda aksiyon alması için baro yönetimine taleplerini iletmiştir. Ancak baro yönetim kurulunca tarafımıza etkinliğin iptal edilemeyeceği, üyelerimizin dilerlerse etkinliğe gelip söyleşiyi gerçekleştirecek kişiye eleştirilerini iletebileceklerini belirtmişlerdir.

Onay vermemiz söz konusu değil

Gelinen bu noktada merkez yürütmemiz gelişmelerden kamuoyunu haberdar etme kararı almıştır. Merkezimizin böyle bir etkinliğe de dahil olması ve onay vermesi söz konusu değildir. Bu iki durum birlikte düşünüldüğünde 8 Mart gibi biz kadınlar için büyük önemi olan bir günde baromuzca düzenlenen etkinliklerin bizlerin bilgisi dışında programlanması kabul edilmezdir. Kaldı ki bu özel günde cinsiyetçi ve kadın düşmanı beyanları olan bir kişiye söyleşi yaptırılması kadın merkezinin iradesini tamamen göz ardı etmektir.

Baro üyelerine çağrı

Bizler, baro yönetimimizin kadın merkezinin iradesini yok sayan pratiğini, eleştirileri göz ardı eden tutumunu kabul etmiyor ve tüm üyelerimizin bu etkinliğe katılmama ve kadın karşıtı politikaları reddetme konusunda desteklerini bekliyoruz.”

Kaynak:Haber Merkezi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.