Diyarbakır Barosu: Paralel Barolara hayır

Diyarbakır Barosu: Paralel Barolara hayır
Diyarbakır Barosu üyesi avukatlar, Baro düzenlemesinin TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilmesini sosyal medyada açtıkları #ParalelBaroyaHayır etiketi ile düzenlemeyi protesto etti.

Kamuoyunda yoğun eleştirilere ve avukatların protestolarına neden olan "çoklu baro" düzenlemesi Meclis Adalet Komisyonundan geçti. Düzenlemenin Perşembe günü TBMM Genel Kurulu'nda ele alınması bekleniyor. Türkiye’nin birçok ilinde düzenlemeye tepkiler sürüyor. Diyarbakır Barosuna bağlı onlarca avukat, Adliye karşısında bulunan ek hizmet binası önünde oturma eylemi yaptı.

Tasarı Adalet Komisyonunda görüşülerek yasallaştı

Daha sonra konuya ilişkin basın açıklaması yapan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, “Avukatlık yasasında yapılması planlanan değişiklik maalesef 80 baronun itirazına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Mart ortalarında başlayan bu girişime karşı 80 baro 19 mayıs ve 1 haziran tarihlerinde bir araya gelerek itirazlarını dile getirdi. Bu yasal değişikliğin baroları bölerek etkisizleştirmeye, yasa ile kendilerine verilen yükümlülükleri yerine getirmeyi engellemeye ve işlevsizleştirmeye dönük bir girişim olduğunu dile getirerek itiraz etmiştir. Ayrıca bu çalışmanın hiçbir aşamasında baroların görüşünün alınmamasına da itiraz etmiştir. Ancak bu itirazlara rağmen kapalı kapılar ardında çalakalem yazılan tasarı meclis adalet komisyonunda görüşülerek yasallaştı.

Ankara’ya sembolik giriş yapmak istedik

Bu sürece ilişkin olarak hükümet yetkilileri tarafından medyaya bazı yanlış haberler servis edildi. Bunlara ilişkin de sizi bilgilendirmek istiyoruz. Bizler baro başkanları olarak bu çalışma ile ilgili Adalet Bakanı, TBMM başkanı, Kamu denetçiliği, TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partileri ziyaret ettik ve itirazlarımız dile getirdik. 19 Haziran’da baro başkanları olarak Ankara’ya yürüdük, Ankaraya varan baro başkanları 22 Haziranda Ankara’ya sembolik bir giriş yapmak istedik. Yürümek istediğimiz 300 metrelik yoldu. Ancak polis tarafından ablukaya alındık ve 27 saat boyunca polis ablukasında tutulduk.

İnan ve ısrar maalesef sürüyor

Aynı şekilde Cumhurbaşkanından randevu talep ettik ancak bu talebimiz kabul edilmedi. Ankara’da tüm meslektaşlarımız ile bir miting düzenlemek istedik, ancak pandemi gerekçe gösterilerek yasaklandı.   Adalet komisyonunda yasa tasarısı görüşülürken 60 baro başkanı olarak meclisin kapısına gittik ve görüşmelere katılarak neden bu yasaya karşı olduğumuzu dile getirmeyi talep ettik. 4 gün süren görüşmelerde meclisin kapıları bir kez daha bizlere açılmadı. İnat ve ısrar maalesef sürüyor.

Türkiye kaybeder

Şimdi bir yol ayrımındayız. Ya baroları işlevsiz hale getirilen bu yasa çıkarılacak, avukatlar örgütsüz, yurttaşların temel hak ve özgürlükleri savunmasız kalacak, Ya da bu inattan vazgeçilecek, hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne  ve bağımsız yargıya geri dönüş konusunda bir kapı aralanacak. Çünkü biz kaybedersek tüm toplum kaybedecek. Biz kaybedersek tüm avukatlar ve halklarımız  savunmasız ve örgütsüz kalacak. Biz kaybedersek Türkiye kaybedecek.  Bu nedenlerle bir kez daha parlamentoya sesleniyoruz. Toplumu ve mesleği daha fazla kutuplaştıracak, ayrıştıracak bu değişiklikten vazgeçin. Siz vazgeçmeseniz bile, biz mücadele etmeye, direnmeye devam edeceğiz.  Avukatlar özgürdür, özgür kalacak. Savunma susmadı, susmayacak” ifadelerine yer verildi.

  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum