Diyarbakır Barosu'ndan tutuklu milletvekili açıklaması

Diyarbakır Barosu'ndan tutuklu milletvekili açıklaması
Diyarbakır Barosu, başta Barış ve Demokrasi Partili (BDP) olmak üzere tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Anayasa Mahkemesi'nin CHP’den İzmir milletvekili seçilen ve Ergenekon davasından tutuklu bulunan Mustafa Balyay ile ilgili verdiği kararın ardından Diyarbakır Barosu basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmasının toplumsal barışı sağlayacağına vurgu yaparak, "Anayasa Mahkemesi 4 Temmuz 2013 günü aldığı kararla CMK’nın 102. maddesinde yazılı azami tutuklama süresi olan 5 yılı, aynı yasanın 250. maddesi ile yetkili Özel Ağır Ceza Mahkemelerinin görev alanına giren suçlar bakımından iki kat olarak düzenleyen 10 yıl TMK 10. maddeyi Anayasa’nın 19. maddesiyle güvence altına alınmış kişi özgürlüğü hakkına aykırı bulmuştur. Ne yazık ki Anayasa Mahkemesi'nin bu kararının gerekçesi Resmi Gazete'de yayınlandığı halde 5 yıl veya 5 yıla yakın süre tutuklu olan sanıklar da tahliye edilmemektedir. Nihayet Anayasa Mahkemesi İzmir Milletvekili olan ve 5 yıla yakın bir süredir başka bir davadan tutuklu olarak yargılanan Mustafa Balbay’ın tutuklama süresine ve seçilme hakkının ihlaline ilişkin kişisel şikayeti iki gün önce karara bağlamıştır. Anayasa Mahkemesi 4 Aralık 2013 tarihli kararında, 5 yıllık bir tutuklama süresinin makul bir süre olmadığını ve bu uygulamanın anayasanın 19. maddesinin ihlalini oluşturduğuna hükmetmiştir. Mahkeme aynı kararında başvurucu milletvekilinin tutukluluk durumunun anayasanın 67. maddesinde korunan ‘seçilme hakkının’ da ihlaline yol açtığına karar vermiştir” dedi.
Anayasa Mahkemesi kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını bağladığını hatırlatan Elçi, hiçbir kişi, organ veya merciinin Anayasa Mahkemesi kararlarını göz ardı edemeyeceğini söyledi. Elçi, "AİHM’e yapılan kişisel başvuruya paralel olarak ulusal düzeyde oluşturulan Anayasa Mahkemesi'ne kişisel şikayet yolunun temel amaçlarından biri de, ülkede yasal düzenlemeler ile adli ve idari uygulamalar bakımından insan haklarına dayanan ortak bir standardı oluşturmaktır. Bu nedenle kararın icrası çerçevesinde başvurucunun kişisel mağduriyetinin sona erdirilmesi -diğer bir ifadeyle Mustafa Balbay’ın tahliye edilmesi- gerektiği gibi, özellikle makul olmayan tutukluluk durumu bağlamında seçilme hakkının da ihlal edildiği tespiti nedeniyle aynı durumda olan diğer tutuklu milletvekillerinin de tutukluluk haline son verilmesi gerekmektedir. Diyarbakır Barosu olarak Mustafa Balbay’ın yanı sıra halen tutuklu olan milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Gülseren Yıldırım ve Kemal Aktaş’ın tutukluluk durumlarına son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması hukukun, mahkeme kararının ve halk iradesine saygının gereği olduğu gibi, aynı zamanda toplumsal barışa da bir katkı sunacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.