Diyarbakır Belediyesi’nden 'pazarlık usulü ihale' açıklaması

Diyarbakır Belediyesi’nden 'pazarlık usulü ihale' açıklaması

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bazı internet sitelerindeki ‘Diyarbakır’dan Kocaeli’ye pazarlık usulü ihale’ şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, ortaya konulan iddiaların asılsız olduğu kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi, ”Sosyal Medya mecralarında, kimliği meçhul kişilerce, kamuoyuna ilan edilmiş bazı ihalelerimizle ilgili çarpıtmalar yapılarak; kurumumuz ve idarecilerimize karşı bir karalama kampanyası sürdürülmektedir. Bütün ihalelerimiz, Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden, herkesin erişimine açık olarak, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 5. maddesinde belirlenen temel ilkelere göre yapılmaktadır.

İndirim yapıldı

Kamu alımlarının esas unsurlardan biri olan; kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması hususu, idaremizce alımı yapılan hizmetlerde de gözetilmiştir. Benzer hizmet alımlarındaki bedellere göre uygundur. Ayrıca bahsi geçen ihaledeki teklif, idarece tespit edilen bedelden indirim yapılmak suretiyle sonuçlandırılmıştır. İdaremizce gerçekleştirilen diğer ihalelerde olduğu gibi bu ihalede de kamu menfaati ön planda tutulmuştur. Buna karşılık yapılan paylaşımlarda, kurumumuz ve idarecilerimizi karalamaya çalışan paylaşım sahipleri; konu gizliymiş ve bulup çıkarmışlar gibi bir algı oluşturarak, konuyu çarpıtmakta, maksatlı yorumlarla kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadırlar.

21/F’ye göre yapıldı

Karalama kampanyasına dayanak yapılan ihale usulü, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na tabi tüm idarelerce uygulanan 21/F usulüdür. Bütün ihaleler gibi bu ihale usulü de Sayıştay başta olmak üzere, devletimizin kurumları tarafından periyodik olarak denetlenmektedir. Kamu hizmetleri için kanunun tanıdığı imkânların kullanılması, hizmetin sürekliliğinin bir gereğidir. Kurumumuzun bu yöndeki tasarrufuna yönelik karalama kampanyasının asıl hedefinin, Diyarbakır ve Diyarbakırlılar için ürettiğimiz; vatandaş odaklı, eşit, şeffaf, hızlı, sağlam hizmet ve yatırımlar olduğu anlaşılmaktadır.

Hizmetlerden rahatsızlık duyulmakta

Paylaşımlarda yapılan maksatlı yorumlar, hizmetlerimizden rahatsızlık duyanların; kurumumuz ve çalışma arkadaşlarımız üzerinde baskı kurarak, çalışmalarımızı akamete uğratmak için ürettikleri çarpıtmalardır. Bu vesileyle; kurumumuz ve idarecilerimize karşı sürdürülen karalama kampanyalarını hukuk nezdinde takip edeceğimizi kamuoyuna saygıyla arz ederiz”.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.