Diyarbakır Kayyımından ‘Görevde yükselmeyi’ sordu

Diyarbakır Kayyımından ‘Görevde yükselmeyi’ sordu
DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, Diyarbakır büyükşehir Belediyesindeki personelin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının, yandaşlığa göre yapıldığı yönündeki iddiaları sordu.

TİGRİS HABER - Cupolo, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanmasını istedi.

Ceylan Akça Cupolo, soru önergesinin gerekçesinde şu görüşlere yer verdi;

“KESK’e bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBEL SEN) Diyarbakır Şubesi, üyelerine yönelik baskı ve mobbinge ilişkin 5 Şubat 2024 tarihinde bir basın toplantısı düzenlemiştir. Toplantıda açıklama yapan sendika Şube Eşbaşkanı Mehmet Candar, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı'nın ÖSYM tarafından yapıldığını belirterek yapılan yazılı sınav sonucunun 31 Ekim 2023'de açıklandığını ve başarı gösterenlerin sözlü sınava tabi tutulduklarını fakatAralık ayında yapılan sözlü sınav sonucunun hala açıklanmadığını belirtmiştir. Yazılı sınavlarda tüm üyelerinin başarı gösterdiğini söyleyen Candar, başarılı olan üyelerine, belediye üst düzey yöneticileri ve sınav komisyonundaki bazı üyelerce sendikalarından istifa edip hükümete yakın sendikaya üye olmaları durumunda sözlü sınavdan geçmiş sayılacaklarını aksi takdirde başarısız sayılacaklarının söylendiğini ifade etmiştir.

ERM Parti Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, Bakana şu soruşları sordu;

1. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumunun personelin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavını liyakate, bilgiye veya tecrübeye değil yandaşlığa göre yaptığı iddiaları doğru mudur? Konuyla ilgili bir soruşturma açılmış mıdır?

2. Yazılı sınavda başarılı olanların sözlü sınav komisyonunda olan üyeler tarafından aranıp "Sözlü sınavdan geçmen için sendikadan istifa et" dediği iddiaları ile ilgili bir soruşturma başlatılacak mıdır?

3. Belediyede yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında başarılı olan kişilerin sözlü sınavı geçmeleri için “belirtilen” Büro Memurları Sendikası’na üye olma şartının yasal dayanağı nedir?

4. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde, 19 Ağustos 2019 tarihi itibariyle, görevde yükselme ve unvan değişikliği alan kaç personel vardır? Bu personellerin üye oldukları sendikaya göre dağlımı nasıldır?

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.