Diyarbakır Sur belediyesi, Kayyumun borcunu açıkladı

Diyarbakır Sur belediyesi, Kayyumun borcunu açıkladı
Sur Belediyesi Eşbaşkanları Fatma Gulan Önkol ve Adnan Örhan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, kayyımın belediyeye bıraktığı borcun 143 milyon 228 bin 558 lira 99 kuruş lira olduğu belirtildi.

Mehmet TÜRK

TİGRİS HABER - Sur Belediyesi, kayyımın bıraktığı borcu açıkladı. 2024 yılında dahi öngörülen bütçenin seçime kadar olan ilk 3 ayında yüzde 50'sinden fazlasının harcandığı ortaya çıktı. Sur Belediyesi Eşbaşkanları Fatma Gulan Önkol ve Adnan Örhan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, "Görevi devraldığımız günden bugüne yaptığımız incelemeler sonucu, Kayyum yönetiminin Belediyemize bıraktığı borç 143.228.558,99 TL'dir. 2019'dan bugüne kadar yapılan tüm belediye faaliyetleri incelendiğinde yapılan harcamalarda, yıllık öngörülen bütçenin üzerinde harcama yapıldığı görülmektedir. 2024 yılında dahi öngörülen bütçenin seçime kadar olan ilk 3 ayında yüzde 50'sinden fazlasının harcandığını görmekteyiz. Yapılan harcamaların detayları ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşılacaktır" denildi.

sur-belediyesi-borcunu-acikladi-1.jpegBütçe aşımı harcamalar var

Bu harcamalarla ilgili konuyu kamuoyunun takdirine sunulacağı belirtilen açıklamada, "Bu harcamaların ne kadar gerekli olup olmadığı kamuoyunun takdirine sunulacaktır. Bir diğer önemli husus ise personel giderleriyle ilgilidir. 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 49. maddesinde de belirtilen, belediyenin yıllık toplam personel giderleri, gerçekleşen en son yıl bütçe gelirlerinin 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'na göre belirlenerek, yeniden değerleme katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın yüzde 30'unu aşamayacağıdır. Ancak Sur Belediyemizde son 5 aylık değerlendirmemizde bu oran yüzde 93'tür. Bütçenin çok aşılması nedeniyle, maaş ödemelerinde problem yaşanmaktadır. Mayıs ayındaki toplam gelirimiz 14.079.673,51 TL iken, toplam giderimiz 26.460.213,80 TL'dir. Bu gider içindeki personel maaşı tutarı ise 22.798.636 TL’dir. Mayıs ayı gelir ve giderimiz arasındaki fark -12.380.540,29 TL’dir" ifadelerine yer verildi.

sur-belediyesi-borcunu-acikladi-2.jpeg

Sorun büyük, çözeceğiz

Göreve geldiklerinde temel belediyecilik hizmetlerini yerine getirilemediği bir tablo ile karşılaştıklarını belirten eşbaşkanların yazılı açıklamasının son bölümünde şu görüşler yer aldı:

"Göreve geldiğimizde en temel belediyecilik hizmetlerinin dahi yerine getirilmediği bir tabloyla karşılaştık. İlk günden hizmet adına tüm imkânlarımızı seferber etmiş durumdayız. Tüm halkımız bilmelidir ki, bu sorunları aşabilecek kararlılığa ve yetkinliğe sahibiz. Personel maaşlarıyla ilgili yaşanan problemi ve kayyum anlayışının yarattığı tüm tahribat ve eksiklikleri kalıcı şekilde çözeceğimize kimsenin şüphesi olmasın. Halkımıza ve çalışma arkadaşlarımıza bu süreçte gösterdiği anlayış için teşekkür ediyoruz."

sur-belediyesi-borcunu-acikladi-3.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.