Diyarbakır TDV yayınevini Erbaş açtı

Diyarbakır TDV yayınevini Erbaş açtı

Diyarbakır'a gelen Erbaş, merkez Yenişehir ilçesinde TDV Yayınevi'nin açılışı dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

TİGRİS HABERDiyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyarbakır'da gerçekleştirilen Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Yayınevi açılışında, İslam medeniyetinin temelinin okumaya, yazmaya, öğrenmeye, öğretmeye, ilime, irfana, bilgiye ve hikmete dayandığını belirterek, "Biz de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu emir doğrultusunda hareket ediyoruz." dedi.

 

Burada konuşan Erbaş, TDV yayınlarının bir şubesini kentte açtıklarını söyledi. "Medeniyetimizin temeli okumaya, öğrenmeye ve yazmaya dayanıyor." diyen Erbaş, Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetinin de "oku" emriyle başladığını ifade etti.

diyanet-isleri-baskani-ali-erbas-diyarbakirda-tdv-yayinevi-acilisina-katildi-3.jpg

"Herkesi kitap evimize bekliyoruz"

Erbaş, ilk inen surenin okumaktan, yazmaktan, öğrenmekten ve öğretmekten başladığını dile getiren Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İkinci inen sure olan Kalem Suresi ismi üzerinde Rabb'imizin 'Kaleme ve kalemin yazdıklarına yemin olsun ki.' diye başlıyor. Buradan alacağımız çok önemli mesaj var. Demek ki İslam medeniyetinin temeli okumaya, yazmaya, öğrenmeye, öğretmeye, ilime, irfana, bilgiye, hikmete dayanıyor. Biz de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu emir doğrultusunda hareket ediyoruz. İllerimizi kitaplarla süslüyoruz adeta. Diyarbakır'ımızın en müstesna yerinde bu kitap evimizi açıyoruz. Genç, yaşlı, çocuk, kadın herkesi kitap evimize bekliyoruz. Nasıl ki Diyarbakır mutfağı çok zenginse, midelerimizi mutfağıyla besliyorsa, burada da bu kitap evinde de ruhumuzu ve gönlümüzü besleyeceğiz inşallah."

diyanet-isleri-baskani-ali-erbas-diyarbakirda-tdv-yayinevi-acilisina-katildi-2.jpg

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ise, Diyanet İşleri Başkanlığının son dönemde hizmet alanını genişlettiğini belirtti. Çocuklardan yaşlılara kadar her seviyedeki vatandaşın inançlarını ve ihtiyaçlarını karşılayacak farklı hizmetlerin olduğuna işaret eden Karaloğlu, "Vakfın kitap kafesi de bu tür hizmetlerden biri ve Diyarbakır'ımızın ihtiyacıdır. Gençlerimizin kitapla hemhal olabileceği, ihtiyaçlarını giderebileceği, oturup sohbet edebileceği çok güzel bir mekan olmuş. Çocuklar düşünülmüş, çocuklar kürsüsü oluşturulmuş. Mütalaa sınıfları oluşturulmuş. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Diyarbakır'a, Diyarbakır'da yaşayan vatandaşlarımıza ve özellikle gençlerimize hayırlı ve uğurlu olsun." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve Vali Karaloğlu ile diğer ilgililer yayınevinin açılışını gerçekleştirdi, yayınevini gezdi. Daha sonra Diyarbakır Valiliğini ziyaret eden Erbaş, Şeref Defterini imzaladı, Vali Münir Karaloğlu ile görüştü.(AA)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.