Diyarbakır’a yabancı yatırımcı ilgisi artıyor

Diyarbakır’a yabancı yatırımcı ilgisi artıyor

Diyarbakır, ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde dahi yurt dışından gelen firmaların yatırım gerçekleştirdiği bir il oldu.

TİGRİS HABER - Son dört yılda22 yabancı firma Diyarbakır’da çeşitli alanlarda yatırım gerçekleştirdi. Yabancı sermayenin en çok ilgi gösterdiği sektörlerin başında madencilik ve imalat sektörü yer alıyor.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Dış Ticaret Komisyon Başkanı Baran Türk, Pandemiye rağmen Diyarbakır’ın yabancı yatırımcılar açısından cazibe merkezi olduğuna dikkat çekti.  Baran Türk, 2017 yılına kadar Diyarbakır’a sermayesinin tümü yabancı olan toplam 5 yabancı yatırımcının yatırım gerçekleştirdiğini, son dört yılda ise, 22 yabancı firma ilimizde yatırım yapmayı tercih ettiğini belirtti,

Türk, yabancı yatırımcılar ile ilgili şu bilgileri verdi; “Yabancı sermaye ortaklı olarak 2018 yılına kadar toplam 19 firma Odamıza kayıt yaparken, 2018 yılından sonraki dört yıl içerisinde ise 14 firmanın birden faaliyete başlamıştır. 2018’de 4, 2019’da 6, 2020’de 13 yabancı ortaklı şirket yatırım için gelmişken 2021’de ise 13 yabancı ortaklı şirketin kentimizi yatırım için seçmiş olması Diyarbakır’ın yabancı yatırımcıların çekim merkezi haline geldiğini göstermektedir.”

En Fazla Yatırımcı Komşu Ülke Ülkelerden…

Odaya tescilini yaptıran sermayesinin tümü yabancı olan ile yabancı ortak sermayeli şirket sayıları da son yıllarda kente olan ilginin göstergesi olduğuna dikkat çeken Baran Türk, “2017 yılına kadar 17 yabancı sermayeli (tümü yabancı sermaye veya yabancı sermaye hisseli) şirket Odamıza kayıt yaparken, 2017yılından sonraki süreçte 43 şirket Odamıza tescilini yapmıştır. Hindistan’dan İrlanda’ya kadar on sekiz farklı ülkeden yabancı ortaklı şirketin ilimizde faaliyet gösteriyor olması oldukça önemlidir. 21 Şirket ile ilk sırada Irak uyruklu şirketler yer alırken, bunu 14 şirket ile Almaya, 8 şirket ile Suriye, 6 şirket ile İran, 5 şirket ile Yunanistan takip etmektedir. Yabancı sermayenin en çok ilgi gösterdiği sektörlerin başında madencilik ve imalat sektörü yer almaktadır. 78 yatırımcının on dördü madencilik sektöründe faaliyet gösterirken, bunu on üçer şirket ile imalat ve inşaat malzemeleri, sekizer şirket ile sağlık ve bilgi iletişim sektörü izlemektedir” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.