Diyarbakır’da 8 kişinin öldüğü gün Türkiye’de 17 ölüm

Diyarbakır’da 8 kişinin öldüğü gün Türkiye’de 17 ölüm
HDP Milletvekili Semra Güzel, koronavirüs nedeniyle Diyarbakır’da bir gecede 8 kişinin öldüğü günde Türkiye genelinde 17 vefatın açıklanma gerekçesini sordu.

Foto: Arşiv

GRİS HABER - Bölge kentlerinde koronavirüs (Kovid-19) vakalarında artışlar devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, salgın kapsamında artan vakalar, yaşanan ölümler ve hastanelerdeki durumu Meclis gündemine taşıyarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Test sayılarının yetersiz olması bakanlığın günlük olarak açıkladığı verilere olan güveni azalttığı belirtilen önergede, “Birçok bilim insanı, test sayısındaki azalmaya karşın hasta sayılarında son günlerde bir artış olduğunu gözlemlemektedir. Diyarbakır, Urfa, Mardin, Şırnak, Erzurum, Rize, Mardin, Çanakkale, Zonguldak gibi illerde çok sayıda hasta artışı bulunmaktadır. Bu illerde yoğun bakım ünitelerinde yer kalmadığı için, test sonucu pozitif çıkan ağır hastalar tedavi göremeden evlere gönderilmektedir. Sağlık alanında faaliyet yürüten emek ve meslek örgütleri, Bakanlığınızın açıkladığı verilerin aksine Diyarbakır’da günlük pozitif hasta sayısının ortalama 300,  Şanlıurfa'da günlük pozitif hasta sayısının ortalama 350 civarında olduğunu ifade etmektedirler. Sadece Diyarbakır'da bir hastanede bir gecede 8 hastanın yaşamını yitirdiği gün, Bakanlığınız tarafından tüm ülkede açıklanan vefat sayısının 17 olması, açıkladığınız verilerin güvenilirliğine ciddi gölge düşürmüştür” denildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en son 31 Temmuz'da Türkiye genelinde koronavirüs nedeniyle 17 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

SAĞLIK BAKANINA SORULAR

Güzel, konuyla ilgili Bakan Koca’ya şu soruları sordu:

“* Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden bu yana yapılan test sayılarının illere göre dağılımı nedir?

* Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden bu yana yoğun bakım hasta sayısının ve vefat sayısının illere göre dağılımı nedir?

* Sadece Diyarbakır'da bir gecede bir hastanede 8 hastanın yaşamını yitirdiği gün Bakanlığınız tarafından tüm ülkede vefat sayısının 17 olarak açıklanmasının gerekçesi nedir?

* Diyarbakır, Urfa, Mardin, Şırnak, Erzurum, Rize, Mardin, Çanakkale, Zonguldak gibi illerde yoğun bakımda yer kalmadığı için test sonucu pozitif çıkan ağır hastaların tedavi edilmeden eve gönderildiğinden haberdar mısınız? Normalleşme adı altında ortaya çıkan bu vahim tabloya dair kamuoyuna bir açıklama yapacak mısınız?” (Kaynak: MA)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.