Diyarbakır’da 'Geçmişin Sesi: Amida Konserleri' başladı

Diyarbakır’da 'Geçmişin Sesi: Amida Konserleri' başladı
DTSO tarafından Diyarbakır’da organize edilen ‘Geçmişin Sesi: Amida Konserleri’ başladı

TİGRİS HABER - 10 tarihi mekanda düzenlenecek müzik dinletileri için değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası (DTSO( Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, Diyarbakır’ın geçmişten günümüze kadar gelen kültürel değerlerinin bilinmediğini belirterek, bu topraklarda farklı kültürlerden beslenerek günümüze kadar ulaşan kültürel çeşitliliği tanıtmaya çalıştıklarını aktardı.

Tayınlamak , “Diyarbakır sahip olduğu somut kültürel miras değerleri ile bilinen bir kent. UNESCO dünya kültür mirasında yer alan tarihi yapılara sahip. Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bu eserlerin farklı hikayeleri var. Günümüze kadar ulaşmış olan ezgiler, edebi eserler, hikayeler, destanlar, gelenekler ve yöresel ürünler var. Farklı halkların yaşadığı bu topraklar çok dilli, çok dinli ve çok kültürlü bir yapıya sahip. Bu kültürel çeşitliliğin korunması, sürdürülmesi ve geleceğe aktarılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

konser-amida-dtso.jpg

Ezgiler dijital platformda

Tayınlamak, Hasuni Mağaraları’nda 16 Ekim 2020 Cuma günü düzenlenecek ilk müzik dinletisinde santur, keman ve def ile dengbejlik geleneğinden günümüze ulaşan ezgilerin seslendirileceğini ve dijital platformlarda yayınlanacağını belirtti.

10 müzik dinletisi hakkında bilgi veren Tayınlamak, “Hasuni Mağaralarından sonra Zerzevan’da piyona dinletisi, Ergani’de doğal ritim orkestrası, Keçi Burcu’nda Tembûr Dinletisi düzenliyoruz. Diyarbakır’ın her bir ilçesinde sahip olduğu tarihi, kültürel, doğal zenginliği de aktaracak şekilde etkinlikler organize ediyoruz. Her bir etkinlikte geçmişten günümüze kadar gelen farklı ezgileri, müzik enstrümanları, konserin düzenleneceği tarihi ve doğal mekanların geçmiş hikayesi ile birleştirerek sunmayı hedefliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Tayınlamak son olarak tüm müzikseverleri Cuma günü DTSO sosyal medya hesaplarından yayınlanacak olan dijital konseri izlemeye davet etti.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.