Diyarbakır’da hasat kontrol kursu düzenlendi

Diyarbakır’da hasat kontrol kursu düzenlendi

Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü teknik personellere yönelik pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile alakalı eğitim verildi.

TİGRİS HABER - İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünce 05-09 Eylül 2022 tarihleri arasında İl Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen kontrolörlük eğitimine katılan personellere teorik eğitimin yanında uygulamalı olarak da, pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar yapılan eğitim ile anlatıldı. Gerçekleştirilen eğitimde kontrolörlere; Pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta, pamuğun kalitesini koruyarak tarladaki pamuğun zamanında, en az ürün ve kalite kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek, pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta meydana gelen ürün kayıp ve hasarlarını en alt seviyede tutmak, eğitimsiz ve donanımsız makineli hasat hizmeti verilmesinin önüne geçerek kamu düzeni ve kamu güveninin korunması amacıyla Diyarbakır İli mülki hudutları dâhilinde; pamuk toplama makinelerinin çalıştırılmaları, kullanımları, kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı.

hasat-tigris.jpg

2022 pamuk toplama sezonunda İVA verilerine dayanılarak tahmini 75000 ha. pamuk ekilişi yapıldı. Ekimi yapılan pamuğun yaklaşık % 90'ının pamuk toplama makineleri ile hasat edilmesi beklenmektedir, dolayısıyla hasatın kontrol edilmesi önem arz etmektedir. 2022 yılı hasat sezonunda kontrol yapacak olan personellere yönelik yapılan eğitimin sonunda kursiyerlere sertifikaları İl Müdür Yardımcısı Mehmet Şefik Türker ve Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Naide Erdoğmuş tarafından verildi. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.