1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Diyarbakır’da Kent Ormanı’nın yok edilmesine yargı set çekti
Diyarbakır’da Kent Ormanı’nın yok edilmesine yargı set çekti

Diyarbakır’da Kent Ormanı’nın yok edilmesine yargı set çekti

Diyarbakır Barosu’nun Kent Ormanının rezerv yapı alanı olarak belirlenmesine karşı açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.

A+A-

Diyarbakır Barosu Çevre Ve Kent Hukuku Komisyonu’nun, Kent Ormanının rezerv yapı alanı olarak belirlenmesine karşı Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nde açtığı davada karar çıktı.

Diyarbakır Barosu Çevre Ve Kent Hukuku Komisyonu adına Av. Özgür Yılmaz Biçen, Kent Ormanının rezerv yapı alanı olarak belirlenmesine Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nce yürütmeyi durdurma kararının verildiğini açıkladı.

Açıklamada, “Kent Ormanının yok edilmesine, rezerv yapı alanı olarak belirlenmesine ilişkin işleme karşı Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu olarak hazırladığımız davada mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verdi.

ttt-014.jpg

Diyarbakır İli, Kayapınar İlçesi, Kayapınar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 2.946.060,382 m2 yüzölçümüne sahip olan ve ilimizde Kent Ormanı ve Kent Parkı olarak bilinen “Yeşil Alan”ın, davalı Bakanlığın 05.12.2018 tarihli ve 226751 sayılı Bakanlık Makam Olur’u ile “Rezerv Yapı Alanı” olarak belirlenmesine ilişkin işleminin, açıkça hukuka aykırı olması nedeniyle yürütmenin durdurulması kararı verilmesini istediğimiz davada mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.” denildi.

tt-028.jpg

Açıklamada mahkeme kararının ilgili bölümünde şunlar aktarıldı: “… hukuka aykırılığı saptanan dava konusu işlemin uygulanmasına devam edilmesi halinde mevcut imar planlarında yeşil alan fonksiyonuna ayrılan, önemli bir kısmı ise mera vasfı niteliğini haiz bulunan ve "Kent Ormanı" olarak da bilinen bölgenin yapılaşmaya açılacağı, bu durumun ise telafisi güç zararlara sebebiyet verebileceği açık olduğundan, yürütmenin durdurulması kararı verilebilmesi için 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'ndaki aranan koşulların dava konusu olayda gerçekleştiği sonucuna varılmıştır.

Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına’’  karar verilmiştir.(Haber Merkezi)

1-026.jpg2-027.jpg3-028.jpg4-016.jpg5-008.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.