Diyarbakır’da Sanayi üretimi arttı

Diyarbakır’da Sanayi üretimi arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras tarafından yapılan açıklamada, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 2,9 arttığı belirtildi.

DİYARBAKIR  - Sanayinin alt sektörleri 2010=100 temel yıllı incelendiğinde, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,6 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 arttı. Sanayinin alt sektörleri 2010=100 temel yıllı incelendiğinde, 2013 yılı kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 8,9 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,8 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış ara malı imalatında gerçekleşti.
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 4,5 ile ara malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek artış temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 18,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 15,2 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 10,2 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayisinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 2,3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 0,8 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı, yüzde 0,2 ile ana metal sanayi takip etti.


 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.