Diyarbakır’da vakalar 4 ay sonra düşüşe geçti

Diyarbakır’da vakalar 4 ay sonra düşüşe geçti
Normalleşme sonrası vaka artışında pik’i yaşayan kentte az da olsa düşüş yaşanıyor. Bir hafta öncesine kadar günde 500 ila 600 arasında pozitif vaka çıkarken,  son bir haftada ise vaka oranı 300-350’e kadar düştü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da yaptığı açıklama ile Diyarbakır’da hasta sayısını yüzde 49’lara kadar çekildiğini söyledi.

Norşin Öncel - Özel

TİGRİS HABER - Sağlık Bakanlığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden dün açıkladı. Tabloya göre; Türkiye'de son 24 saatte 1596 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 45 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 273 bin 301, can kaybı 6 bin 462 oldu. Türkiye'deki vaka artışında ilk 5'te yer alan Diyarbakır'da ise, normalleşme sonrası ilk kez vaka oranında düşüşe geçildi.

Önlemler ve uyarılar sonuç vermeye başladı

Vaka artışı ve ölümlerin yoğun olarak yaşandığı Diyarbakır’da önlem ve uyarılar sonuç vermeye başladı. Günde ortalama 1200 testin yapıldığı Diyarbakır’da bir hafta öncesine kadar bu testlerin ortalama 500 ile 600’ü pozitif çıkarken, son bir haftada yapılan testlerin 300 ile 350 arasında kadar geriledi. Vaka sayısındaki düşüşe rağmen Diyarbakır Valiliği, vaka artışının önüne geçmek için yeni önemler duyurdu. Buna göre sünnet, kına, nişan gibi etkinlikler yasaklanırken, düğünler de bir saatle sınırlandırmıştı. Ayrıca düğünlerde polis veya zabıta bulunması zorunluluğu getirilirken, kentteki STK’lar da ev ve işyerlerini gezerek vatandaşı bilinçlendirmeye devam ediyor.

Tigris Haber olarak alarm zillerinin çalındığı Diyarbakır'da, vakalardaki azalmaya ilişkin Sağlık Müdürlüğü yetkilisi ile görüştük.

Testlerin yüzde 35’i pozitif çıkıyor

Testlerin daha hızlı çıkması için Diyarbakır’da 3. Laboratuarın kurulduğunu belirten Sağlık Müdürlüğü yetkilisi, “Kurduğumuz bu laboratuarla hem yoğunluğun önüne geçilecek, hem de testler artık hızlı çıkacak. Amacımız daha önce 1 günde çıkan test sonuçlarını 6 ile 8 saat arasında çıkarmak. Bunun yanı sıra 80 olan filasyon ekibini ise 120’ye çıkardık. Diyarbakır Valiliği, İl Hıfzıssıhha ve Pandemi Kurullarımızda alınan karar ve önerilerin sonuç verdiğini söyleyebilirim. Geçen hafta yapılan testlerin yüzde 40 ile 50’si pozitif çıkıyordu. Ancak şuan yapılan testlerin yüzde 25 ile 30’u pozitif çıkıyor. Tabi bunlar yeterli mi bize göre değil. Salgın sadece devletin alacağı tedbir ve uyarılarla kontrol altına alınamaz. Vatandaşlarımızın desteği olmazsa başarı elde edemeyiz. Dolayısıyla insanlarımızın bilinçlenmesi lazım. Maske, mesafe ve hijyen kurullarına uyması lazım. Maske takan kimsenin daa öldüğünü duymadık, ama maske nedeniyle onlarca kişinin virüse yakalandığını ve yaşamını yitirdiğini biliyoruz. Bu uyarı ve kurallara uyarsak kent olarak daha az zararla bu süreci atlatabiliriz” dedi.

Şuan salgın kontrol edilebilinir seviyede

Hastanelerdeki doluluk oranın normale seviyelere geldiğini kaydeden yetkili, “Servislerin büyük bir bölümünde hastaları tek kişilik odalarda yatırıyoruz. Şuan salgın kontrol edilebilir bir seviyede. Sahra hastanesinin kurulmasıyla ilgili duruma gelince bunu salgının seyri belirler. Şuan için buna gerek yok. Ama ileride ne olur bilemem” dedi.

Duruma göre radikal karar alabiliriz

İl Pandemi Kurulunda salgınla alakalı her türlü konunun masaya yatırıldığını belirten yetkili, “Haziran öncesi kısıtlamalardan tutun, sokağa çıkma yasağına kadar birçok konu ele alınıyor. Vatandaşlarımızın tedbirlere uyması durumunda umarım bu kararları almak zorunda kalmayız. Her şey bizim elimizde. Belirlenen kurallara uyarsak bu tedbirlerin hiçbirini almaya gerek kalmayacak. Ancak bu hususlara dikkat edilmezse halk sağlığını tehlikeye atan bazı vatandaşlar yüzünden genel ve radikal kararlar almaya mecbur kalırız” şeklinde konuştu.

Diyarbakır yüzde 49’lara geriledi

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Erzurum, Sivas, Kayseri halen yüksek riskli illerimiz arasında. Hasta sayısını Gaziantep'te yüzde 52, Şanlıurfa'da yüzde 59, Diyarbakır'da yüzde 49, Mardin'de yüzde 61 aşağı çekmeyi başardık. HES kodu başarıyla devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.