1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diyarbakır’daki hastanelerin gözü Iraklı hastalarda!
Diyarbakır’daki hastanelerin gözü Iraklı hastalarda!

Diyarbakır’daki hastanelerin gözü Iraklı hastalarda!

Türkiye ile Kürt yönetimi arasında ilişkilerin normalleşmesi iş çevrelerinin rotasını yeniden bu bölgeye çevirdi.

A+A-

Ortadoğu’nun ticaret, sağlık ve turizm merkezi olma yolunda ilerleyen Diyarbakır’da, resmi ve özel hastanelerin gözü Irak’taki hastalarda.  Erbil’de düzenlenen fuar kentteki sağlık kuruluşlarını umutlandırdı.  Resmi ve özel sağlık kuruluşları, kente daha fazla hasta çekebilmek için Kürt bölgesinde üs kurdu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile firma temsilcilerinin katıldığı ‘Uluslararası Erbil Yapı İnşaat ve Belediye Ekipmanları Fuarı’ devam ediyor.  Türkiye’den yaklaşık 50 inşaat firmanın yanı sıra sağlık kuruluşları da fuara katıldı.

1-016.jpg

Resmi ve özel hastaneler de katıldı

Fuarın ana temasına uymasa da sağlık kuruluşlarının katılmasının nedeni, son yıllarda artan sağlık turizmi. Dicle Üniversitesi, Özel Genesis Hastanesi, Özel Bağlar Hastanesi ve Özel Memorial Hastaneleri, özellikle Kürt bölgesinden Diyarbakır’a gelen hasta sayısını arttırmak amacıyla fuara katıldı. Fuarda hizmetlerini anlatan sağlık kuruluşları, bölgedeki muhataplarıyla bir araya gelerek, fikir alışverişinde bulundu.

Diyarbakır bölgenin en uygun ili

Fuara katılan resmi ve özel hastanelerin temsilcileri Tigris Haber’e konuştu.  Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Tunik, sağlık turizmi için Diyarbakır’ın en iyi seçenek olduğunu söyledi. Tunik, “Sağlık turizmi hizmeti için Diyarbakır şu anda bölgenin en uygun ili halindedir. Bizler Dicle Üniversitesi olarak, özellikle hastanemizde yüksek nitelikli çok sayıda tedavi hizmeti vermekteyiz ve bildiğimiz, gördüğümüz kadarıyla, bu bölgede bu hizmetler aksamaktadır. Gerek Diyarbakır gerekse bilimsel altyapısıyla üniversitemiz, bu konuda gereken hizmeti vermeye hazırdır. Bununla ilgili olarak Türkiye'de bir sağlık hizmeti politikası yürütülmekte ve bizler politikaya destek vermekteyiz” dedi.

Hastaları evinden alıyoruz

Daha önce Irak’tan ayda ortalama 200 hasta kabul eden Özel Memorial Hastaneleri, sayıyı arttırmak için yeni bir çalışma başlattı. Memorial Hastaneleri Diyarbakır Direktörü Dr. Abdurrahman Aktaş, Diyarbakır'ın büyük şehirlere alternatif olabileceğini vurgulayarak, "Hem fiyat, hem hizmet kalitesi değerlendirme açısından büyük şehirlere ve Avrupa’ya alternatif seçenekler sunuyoruz. Organ nakli dışında hemen hemen tıbbın en üst düzey teknolojisini ve multi disipliner dediğimiz çoklu branş değerlendirmesi finalize edebiliyoruz. Son başladığımız bir uygulamamız var. Hastayı evinden alıp buradan, tekrar evine getirecek, transferle komple bir hizmet sunumu planımız. Bununla ilgili hastalarımızı evinden almaya başladık” diye konuştu.

Uçak seferleri başlattık

kaya.jpeg

İhracatla birlikte turizmin de arttırılmasının önemine değinen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, sağlık turizminden umutlu. Kaya, “Süleymaniye’den İstanbul’a, Erbil’den İstanbul’a ve Diyarbakır’a sürekli uçak seferleri başlattık. Bu çok çok önemli. Bu sadece gelip burada profesyonel ürünleri bayilere satmanın dışında, bölgede yaşayan insanların sağlık, kültür ve sosyal anlamda yararlanabilecekleri en önemli merkez Diyarbakır’dır ve burada verilen hizmetin niteliğini göstermek zorundayız. Bu nedenle hepsinin temsilcilerini getirdik. Sağlık sektörü, turizm sektörü temsilcilerini getirdik. Buradaki amacımız da Diyarbakır’ın İstanbul kadar nitelikli hizmetlerin verildiği bir merkez olduğunun mesajını vermek. Bu mesajı vermek için hastaneler burada stant açtı” diye konuştu.

İnşaat ve sağlık turizmine umut oldu

aziz-odabasi.jpg

Organize Sanayi Başkanı Aziz Odabaşı da, “İki ülke arasındaki sorunların çözümü ile birlikte güzel gelişmeler yaşanıyor. İlişkilerin normalleşmesi kent ekonomisine ciddi katkı sağlar. Bu çerçevede 50’ye yakın firma ile Fuara katıldık. Buralarda önemli görüşmelerde bulunduk. Kentimiz için güzel ve verimli bir fuar oldu. Hem inşaat sektörü hem de sağlık turizmi ile ilgili güzel sonuçlar bekliyoruz” dedi.

İlişkilerin düzelmesi gerekiyor

nevin-il.jpeg

Diyarbakır Ticaret Odası meclis sözcüsü Nevin İl ise, “Erbil pazarı bölgemiz için önemli bir yere sahip. Fuar çok önemli ve gelecek için umut vaat eden bir fuar. Bu bölge yeniden yapılanma sürecine girdi. Bizim bölgemiz üzerinden ihracatın yapılması önemlidir.  Kürt bölgesi, Türkiye’deki iş insanlarının göz bebeği haline geldi. İhracat üstündeki açıkların burada giderileceğini düşünüyorum. Bu yıl 11. Sıraya düşen ihracatımızın Almanya’dan sonra yeniden 2. Sıraya yükselebilmesinin çabasını bizler vereceğiz. Ancak bu noktada devlet politikaları da önemli. Türkiye’nin dış politika konusunda Irak Kürdistanı ile Türkiye’nin ilişki geliştirmesi çok önemli. İhracatın artması için ilişkilerin iyileştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Özge AKENGİN/ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.