1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Diyarbakır’daki STK’lar: Evimizde kalalım ekmeğimizi paylaşalım
Diyarbakır’daki STK’lar: Evimizde kalalım ekmeğimizi paylaşalım

Diyarbakır’daki STK’lar: Evimizde kalalım ekmeğimizi paylaşalım

Diyarbakır iş dünyası ve STK’lar, koronavirüs günlerinde toplumsal dayanışma ağını örmek için yardım kampanyası başlattı.

A+A-

DTSO, DTB, DESOB ve DİSİAD başta olmak üzere iş dünyası ve STK’lardan birçok kurum ve Oda’nın destek verdiği yardım kampanyasına toplumun tüm kesimlerinden herkesin gücü oranında katkı sunması istendi.

Kurumlar adına yapılan ortak açıklama ile startı verilen yardım kampanyası için ihtiyaç sahiplerine gıda yardımının yanı sıra mülk sahiplerinin ise kiracılardan 3 ay kira almaması talebi dile getirildi.

Gün ekmeğimizi, aşımızı paylaşma günüdür

Zor günleri dayanışma içinde geride bırakma çağrısının yapıldığı açıklmada paylaşmanın önemine vurgu yapılarak Diyarbakır halkına destek çağrısında bulunularak, “Bugünden itibaren başlatacağımız yardım kampanyasına tüm Diyarbakır halkını destek vermeye, birlikte güzel yarınlara ulaşmak için el ele vermeye davet ediyoruz. Gün ekmeğimizi, aşımızı paylaşma günüdür. Gün eş, dost, akraba ayrımı yapmadan ihtiyaç sahiplerine el uzatma günüdür. Paylaşmak güzeldir, bugün değilse ne zaman? Evimizde kalalım, sağlıklı kalalım.” denildi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB), Diyarbakır Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (DSMMMO), Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED), Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, TEB 11. Bölge Diyarbakır Eczacılar Odası, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD), Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD), Diyarbakır Girişimci İş Kadınları Derneği (DİGİKAD), Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD), Diyarbakır Organize Sanayi İş Adamları Derneği (DOSİAD), Diyarbakır Mermerciler Madenciler Derneği (DMMD), Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD), Güneydoğu Genç İş Adamları Derneği (GÜNGİAD), Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş İnsanları Derneği (OSGİAD), TÜMSİAD Diyarbakır Şubesi, HAKSİAD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi, TOBB Diyarbakır Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu ve Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi Derneği (DİTAM) koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında toplumsal dayanışma için yardım kampanyası başlattı.

Virüs salgınına karşı alınan önlemler

Yardım kampanyasında ilişkin yapılan ortak açıklamada, koronavirüs pandemisine ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Dünya Sağlık Örgütünün Pandemi/Salgın olarak ilan etmiş olduğu Kovid-19 salgını dünya genelinde hızla yayılırken alınan tedbirler de giderek artmaktadır. Türkiye de ilk günden itibaren gerekli tedbirleri almaya başlamış, bu çerçevede alınan tedbirlerden biri ve de en önemlisi insanların birbirleriyle olan temaslarını minimize etmek, bu anlamda evden çıkmamaktır. Salgının etkisini asgari seviyeye çekmek, olası can kayıplarının önüne geçmek amacıyla hem kamu, hem de özel sektör çalışanlarının çalışma süreleri azaltılmış, özel sektördeki birçok işletme ise üretimine ara vererek çalışanlarını ücretiz izine sevk etmiştir. Bu durum doğal olarak hem işsizliği, hem de üretimi olumsuz etkilemektedir. Bir taraftan işyerini kapatmak zorunda küçük esnafın karşılaştığı ekonomik kriz, öte yandan zorunlu olarak ücretsiz izine sevk edilen çalışanlar ekonomik anlamda çok zor bir süreci yaşamak zorunda kalacaklardır.”

Zor günde dayanışmak için

Koronavirüs pandemsine ilişkin alınan tedbirler kapsamında mal ve hizmet üretiminde gerçekleşen daralmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ekonomik-sosyal sorunlarla baş edebilmek için toplumsal dayanışmanın önemine dikkat çekilen açıklamada, “Bu büyük felaket insanlar arasında gıda, barınma ve sosyal konularında yardımlaşmayı zorunlu hale getirtmiştir. Bu zorlu süreçte toplum olarak birbirimize daha çok ihtiyacımız olacaktır. Dolayısıyla insanlığımızı ön plana çıkarmak için önemli bir fırsat önümüzde durmaktadır. Bu günler dayanışma ve sahiplenme duygusunu toplumun tüm katmanları arasında yayma günüdür. Diyarbakır halkının bu zor günlerde büyük bir dayanışmanın içinde olacağından hiçbir kuşkumuz yok. Evet, gün mutluluk ve kardeşlik sevgisini yayma günüdür. “Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildir” şiarıyla yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmak bu kentin kültüründe var. Bizler içerisinde bulunduğumuz bu zor günleri dayanışmayla çok daha kısa sürede atlatacağımıza inanıyoruz. Bu süreçte her bir bireyin yapacağı en küçük fedakârlığın toplumsal dayanışmaya katkısı çok büyük olacaktır. Unutmayalım en büyük yangınları bir kıvılcım, en büyük nehirler bir damla su ile başlar” denildi.

‘Paylaşmak güzeldir, bugün değilse ne zaman?’

Diyarbakır iş dünyası ve STK’ları olarak başlatılan yardım kampanyasının startının verildiğine vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bizler Diyarbakır iş camiası olarak bu ilk kıvılcımı çakmak, ilk damlayı nehir yatağına bırakmak için yola çıkıyor, yardımlaşma ve dayanışma kampanyası başlatıyoruz. Hep birlikte yürüteceğimiz bu kampanyada ihtiyaç sahiplerine gıda yardımının yanı sıra evini ve/veya işyerini kiraya vermiş olan mülk sahiplerinden 3 ay için kiracılarından kira almayarak fedakârlık göstermelerini bekliyoruz. Bugünden itibaren başlatacağımız yardım kampanyasına tüm Diyarbakır halkını destek vermeye, birlikte güzel yarınlara ulaşmak için el ele vermeye davet ediyoruz. Gün ekmeğimizi, aşımızı paylaşma günüdür. Gün eş, dost, akraba ayrımı yapmadan ihtiyaç sahiplerine el uzatma günüdür. Paylaşmak güzeldir, bugün değilse ne zaman? Evimizde kalalım, sağlıklı kalalım.” (Haber Merkezi)

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.