Diyarbakırlı hastalar, özel hastanelere daha çok güveniyor

Diyarbakırlı hastalar, özel hastanelere daha çok güveniyor
Diyarbakır Özel Bağlar Hastanesi'nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lokman Balyen, bin hasta ve hasta yakını üzerinde yaptığı anket çalışmasında, hastaların yüzde 55’inin özel hastanelere güvendiğini söyledi.

Op. Dr. Balyen, tedavi ve muayene için kendisine başvuran yaklaşık bin hasta ve hasta yakını üzerinde bir anket çalışması yaptı. Op. Dr. Balyen, anketi, hastaların ve yakınlarının sağlıkla ilgili bir sorun olduğunda ilk olarak nereye başvurduklarını, en çok kime güvendikleri hakkında bilgi almak için yaptıklarını belirtti. Yaklaşık bin hasta ve yakını ile yaptıkları anket çalışmasında bazı ilginç sonuçlar çıktığını belirten Op. Dr. Balyen, "'Sağlık konusunda en çok nereye güveniyorsunuz?' sorusuna hastalarımızın yüzde 55’i hastanelere güveniyor, yüzde 20’si Sağlık Bakanlığı'na, yüzde 10’u medyaya, yüzde 10’u hiçbir kuruma güvenmiyor yüzde 5’i ise Sağlık Müdürlüğü'ne güveniyor. 'Sağlık ile ilgili en çok güvendiğiniz hastane hangisidir' diye sorduğumuzda hastaların ve hasta yakınlarının yüzde 55’i özel hastanelere güveniyor, yüzde 25’i devlet hastanelerine güveniyor, yüzde 10’u hiçbir hastaneye güvenmiyor, yüzde 9’u üniversite hastanesine, yüzde 1’i ise sağlık ocaklarına güveniyor" dedi.
'Sağlıkla ilgili en çok kime güveniyorsunuz?' sorusuna ise katılımcıların yüzde 90’ının doktor ve sağlık çalışanlarına diye cevap verdiğini kaydeden Op. Dr. Balyen, "Yüzde 90’ı doktor ve sağlık çalışanlarına güveniyor, yüzde 5’i medyaya, yüzde 3’ü aile fertleri, yüzde 1’i arkadaş ve komşuya, yüzde 1’i ise hiç kimseye güvenmiyor. 'Sağlık bilgileri alırken bilgileri nereden alıyorsunuz' sorusuna ise yüzde 90’ı doktor ve sağlık çalışanlarından, yüzde 7’si medyadan, yüzde 1’i arkadaş ve komşu, yüzde 1'i aile fertleri, yüzde 1’i ise hiç kimseden bilgi almıyor. Hastaların en çok hastanelere güvenmesi dikkat verici bir durum" diye konuştu.
Op. Dr. Balyen, hastaların özel hastanelere güvenmesinin sebebinin hastalara daha çok zaman ayrıldığını ve devlet hastanelerinde ise doktorların hastalara yeteri kadar zaman ayıramadığından kaynaklandığını belirterek, şöyle devam etti:
"Son 10 yılda gerek devlet hastanelerinde gerekse özel hastanelerde teknoloji ve teknik anlamda birbirinden aşağı yukarı olduğuna inanmıyorum. Artık devlet hastanelerinde de süper cihazlar ve teknik malzemeler var fakat özel hastanelerde göz doktorlarının günde bakabileceği hasta sayısının kotası 40. Ancak devlet hastanelerinde bu sayı bazen yüzü de geçmektedir. Özel hastanelerde hastaya daha çok zaman ayrıldığından ve ilgilenildiğinden hastalar özel hastanelere güveniyorlar. Çünkü devlet hastanesindeki doktorların zamanı ve lüksü yok. Kapıda bekleyen çok hasta olduğundan dolayı ve o hastaları bir an önce bitirebilmek için bütün hastalar ile tek tek ilgilenebileceği zamanı yok. Bu yüzden devlet hastanesindeki doktorlar hastasına uzun zaman ayıramıyor, teşhis ve tedavileri ile çok fazla ilgilenemediği için hastalar daha çok özel hastanelere güveniyor."

 

(iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.