1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Doktor Yamiş’ten prostat uyarısı
Doktor Yamiş’ten prostat uyarısı

Doktor Yamiş’ten prostat uyarısı

Diyarbakır’daki Özel Bağlar Hastanesi’nde görev yapan Opr. Dr. Sait Yamiş’ten prostat hastalarına uyarı.

A+A-

Prostat sadece erkeklerde olan bir salgı bezidir. Ceviz büyüklüğündedir, idrar torbası boynunun altındadır ve idrar torbası çıkışını (idrar yolunu) çevreler. Prostat, meninin bir bölümü olan ve spermi besleyen, sütümsü maddeyi üretir.

Erkekler yaşlandıkça, prostat bezi büyür. Bu uzun yıllar içinde olur,idrar yapmakta güçlük ve kimi erkeklerde idrar tutamamaya kadar neden olabilir.

Ki̇mi̇ yaygin prostat sorunlari nelerdi̇r?

 1. Prostat iltihabı,prostat bezinin şişmesi ve ağrımasıdır ve idrar torbası iltihabı nedeniyle olabilir. Genç erkeklerde daha yaygındır.
 2. İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH)prostatın orta yaşlarda başlayan yavaş yavaş büyümesidir. Yaklaşık dört erkekten biri bu sorun için ameliyat olmak zorunda kalmaktadır (BPH kansere yol açmaz).
 3. Prostat kanseriherhangi bir uyarı işareti göstermeden önce farkedilir. Doktorunuz bunu (PSA denilen) bir kan testiyle ve prostatınızı kontrol ederek ortaya çıkarır. Erkeklerde en yaygın görülen kanser türüdür ve bu hastalığa yaşlılığınızda tutulma olasılığınız daha fazladır. Ancak, en kolay tedavi edilebilen kanser türlerinden de biridir.

Prostat sorunum olduğunu nasil anlarim?

Aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlası varsa, prostat sorununuz olabilir:

 • idrar akışını başlatmakta sorun;
 • başladıktan sonra idrarın yavaş akışı;
 • gündüz ve gece daha fazla idrara çıkma gereksinimi duyma;
 • idrar yaptıktan sonra veya tuvalete gitmeler arasında sızıntı;
 • tuvalete gittikten kısa süre sonra yeniden idrara çıkma gereksinimi;
 • acil idrara çıkma gereksinimi hissetme;
 • idrar yaparken yanma veya acı hissi;
 • idrarda kan; ve
 • tuvalete gittikten sonra idrar torbasının tamamen boşalmadığı hissi.

Prostat i̇drar tutamama sorunlarina nasil neden olabi̇li̇r?

Üretranın  (idrar yolu)  tıkanması: Prostat, büyüdüğünde idrar torbası çıkışını kapatabilir ve torbanın boşalmasını engelleyebilir. Kimi durumlarda idrar, dışarı sızmaya başlayana kadar birikebilir. Böyle bir durumda, hemen bir doktora başvurun.

1428561_940x531.jpg

Aşırı etkin idrar torbasına, bir tıkanıklığı aşmak için çok fazla çalışan bir idrar torbası neden olabilir. Aşırı etkin bir idrar torbası kontrolünüz dışında daralabilir, bu da acil idrara çıkma gereksinimine neden olabilir. Tıkanıklığı açmak için yapılan acil idrar yapma gereği duyabilirsiniz ve idrar torbası normal hale dönene kadar, ameliyatı izleyen birkaç hafta daha kötüye gidebilir.

Prostat sorunlarını gidermek için yapılan ameliyat, az da olsa bazı vakalarda idrar torbası çıkışının kaslarını ve sinirlerini zedeleyebilir. Bu da idrar tutamamaya neden olabilir. Bu durum, hemen hemen daima kısa sürelidir, ancak prostat kanseri için yapılan büyük bir ameliyat uzun süreli idrar tutamama sorunlarına yol açabilir.

İdrar tutamama sorunu nasil tedavi̇ edi̇li̇r?

 ilk önce prostat hastalıkları, enfeksiyon, şeker hastalığı veya kimi ilaçlar gibi idrar tutamama nedenlerinize bakmak isteyecektir.

Prostat hastalıkları nedeniyle meydana gelen idrar tutamama sorununun tedavi edilebilmesi için birkaç yol vardır:

1. Doktorunuza kontrol ettirmek

Doktorunuzla konuştuktan sonra, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmadığını hissedebilirsiniz. İdrar tutamama zaman içinde veya günlük alışkanlıklarınızdaki basit değişikliklerle iyileşebilir

2. İlaçlar

İdrar tutmaya yardımcı olabilecek birkaç ilaç vardır. Bunlar hakkında doktorunuza danışın.

3. Prostat Ameliyatı

Sorun prostatınız ise, ameliyatla bu bezenin hepsi veya bir bölümü alınabilir. Ameliyatın türü prostat bezinin büyüklüğüne bağlıdır.

4. İdrar torbası eğitimi

İdrar torbası eğitim programı, torbanın sızıntı veya acil ihtiyaç hissi olmadan, aşırı etkin idrar torbası olanlarda bile, daha fazla miktarda idrar tutmasına yardımcı olur.

5. Pelvis Tabanı Kas Eğitimi

Pelvis tabanı kas eğitimi, idrar torbası ve bağırsağın çalışmasını kontrol eden kasları güçlendirir. Kaslarınızı nasıl eğiteceğinizi ameliyattan önce öğrenin ve ameliyattan sonra mümkün olan en kısa süre içinde egzersizlere başlayın

6. İdrar

İdrar sızıntılarının çözümüne yardımcı olacak çok çeşitli idrar ilaç türü vardır. Sorunun ne olduğu, ne gibi tedavilerin var olduğu, bunların ne kadar etkili olduğu ve neyin yanlış gidebileceği hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun ki, doktorunuzla birlikte sizin için en iyi tedaviyi seçebilesiniz.

                                                                                             

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.