"Kapanan işletmelerin çalışanları IKBY’ye gidiyor"

"Kapanan işletmelerin çalışanları IKBY’ye gidiyor"

Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya, pandemi sürecinde ekonomik yaşamın zedelendiğini söyledi. Kaya, binlerce işyerinin kapandığını, çalışanlarının büyük bölümünün iş için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimindeki kentlere gittiklerini ifade etti.

TİGRİS HABER -  Diyarbakır Ticaret Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerin Sosyo-ekonomik yaşam alanlarını bir krize dönüştürdüğünü belirterek, hükümete acil çağrıda bulundu.

Pandemi sürecinde kapanan işletmelerin çalışanlarının IKBY’e gittiğini ifade eden Kaya: “Özellikle sosyal ve kültürel yaşamın vazgeçilmezlerinden olan pastane, düğün salonu, oyun salonu, cafe, lokanta, restoran, şarküteri gibi mekânlara yönelik kısıtlamalar bu sektörleri adeta iflasın eşiğine getirmiştir. Yüzlerce firma işletmecisi işyerini kapatmak zorunda kalırken, binlerce çalışan da işsiz kalmıştır. Bu işletmelerde çalışırken işinden ayrılmak zorunda kalanlar iş bulup çalışmak için IKYB’nin Erbil ve Duhok gibi kentlerine gitmeye başlamışlardır” şeklinde konuştu.

Hükümete çağrı

Salgının etkisini asgari seviyeye düşürmek her kesimin görev ve sorumluluğu olduğunu vurgulayan Kaya, “Bir yılı aşkın bir süreden beri devam eden pandemiden kaynaklı olarak uygulamaya konulan tedbirler toplumun bütün kesimlerini etkilemeye devam etmektedir. Sosyal yaşam kadar ekonomik yaşamı olumsuz etkilemeye devam eden salgının etkisini asgari seviyeye düşürmek her kesimin görev ve sorumluluğudur.  Bu açıdan bakıldığında yürürlükteki tedbirlerin her bir birey, kurum ve işletme için titizlikle uygulanmasında oldukça büyük yarar görmekteyiz. Ancak uygulanmakta olan tedbirler bazı sektörlerin faaliyetlerine tamamen veya kısmi sınırlama getirmektedir. Dolayısıyla bu sektörler çok daha ciddi boyutta bir ekonomik krize ile karşılaşmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

DTSO’nun yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik yaşamın daha fazla zedelenmemesi ve işsizliğin önüne geçilmesi ve normal yaşama geçişi sağlayacak adımlar şu şekilde sıralandı:

-“Gerek sosyal ve kültürel yaşamın idamesi, gerekse de ekonomimizin ayakta kalabilmesi için faaliyetlerine sınırlama getirilen düğün salonu, cafe, oyun salonu, lokanta, restoran, şarküteri gibi işletmelerin gerekli tedbirleri alarak kısmi olarak da olsa faaliyetlerine devam etmeleri ivedilikle sağlanmalıdır.

-Bu süreçte işyerini kapatmak veya faaliyetlerini sınırlamak zorunda kalan işletmelerin sabit giderlerinden olan kira, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri 6 ay ötelenmeli ve nakdi destekler sağlanmalıdır.

-İşletmelerin kullanmış oldukları kredilerin ödemeleri 6 ay süreyle faizsiz ertelenmelidir.

-İşini kaybeden veya ücretsiz izine ayrılan çalışanlara işsizlik sigortası kapsamında nakdi yardım yapılmalıdır.” (Haber Merkezi)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.