DTSO Başkanı Sayar: Barış süreciyle ihracat arttı

DTSO Başkanı Sayar: Barış süreciyle ihracat arttı
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, geçtiğimiz yılın ihracat rakamları, çözüm süreci ve tutuklu vekillerin tahliyesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Haber Merkezi

DİYARBAKIR – DTSO başkanı Ahmet sayar barış süreci ile beraber bölgedeki bir çok ilin ihracat rakamlarını arttırdığını belirterek, ‘Artışın barış sürecinin getirmiş olduğu hareketlilikten kaynaklandığını düşünüyoruz. Kalıcı barış ile birlikte gerçekleşecek yatırımların katkıları ile beraber orta vadede ihracat rakamlarımızın katlanarak artacağına inanıyoruz. Diyarbakır'ın taşıdığı potansiyele baktığımız zaman milyar dolarlık ihracat rakamlarında olması gerekirken maalesef son 30 yıl boyunca yaşanmış olan çatışma ortamından dolayı bölge yatırım almamıştır. Ancak barış süreci ile beraber bu rakamları yakalayacağımız inancını taşıyoruz’ dedi.

Sayar: Gecikmiş de olsa, vekillerin bırakılması barış sürecine ve dolayısıyla ekonomik kalkınmaya katkıda bulunacaktır. İhracatın artması için öncelikle sürecin mutlaka kalıcı bir barışa dönüşmesi, kapalı olan Rojava sınır kapılarının açılması ve 2013 yılı yeni teşvik sistemindeki avantajların devam etmesi gerektiğini belirten Sayar, ‘Seçilmişler başta olmak üzere, düşüncelerinden dolayı cezaevinde tutulan tüm tutukluların serbest bırakılması, çözüm projesini ilerletecek önemli bir adım olacaktır. Bu anlamda gecikmiş te olsa vekillerin özgürlüklerine kavuşmaları sürece katkı sunacak bir gelişmedir’ dedi.

Sayar: Sürgünde yaşayanlara yönelik yapılacak bir çalışma da sürece katkı sunacaktır.
Bu çerçevede atılacak her adımın süreci ilerleteceğine dikkat çeken Sayar, ‘Sürgünde yaşayanlara yönelik yapılacak bir çalışma da sürece katkı sunacaktır. Barış sürecini olgunlaştıran her adım ekonomik kalkınmaya pozitif etki yaratacaktır. İş dünyası olarak atılan her olumlu adımın yanındayız’ dedi. Diyarbakır'da 2013 yılında 230 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Türkiye’nin 2013 yılında toplam ihracatını 2012 yılı ile hemen hemen aynı kapatarak 151.707 milyon dolar olarak gerçekleştirmesine karşın; Diyarbakır'da 2012 yılında 202 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat rakamlarının 2013 yılında 230 milyon dolara yükseldiğini dile getiren Sayar, “Türkiye toplam ihracatının yaklaşık 12 milyar doları Irak olmak üzere Ortadoğu’ya 27.545 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Suriye’de savaş olmasına rağmen 2013 yılında Türkiye’den Suriye’ye 912.000 Dolarlık ihracat gerçekleşti” dedi.
Sayar, Diyarbakır’ın 2013 yılında 60'a yakın ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini, en fazla ihracatı da 122 milyon dolar ile Irak ve 80 milyon dolar ile Çin'e gerçekleştirdiğini belirterek, yapılan ihracatta başı çeken sektörlerin oranını ise şöyle özetledi:  
104 milyon ile maden ve metaller, 
60 milyon ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, 
20 milyon ile elektrik elektronik ve 
17 milyon ile kimyevi maddeler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.