1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Eğitim karmakarışık
Eğitim karmakarışık

Eğitim karmakarışık

Yeni eğitim öğretim yılı başlarken, eğitimdeki keşmekeş öğrenci velilerini çileden çıkarttı.

A+A-

Karma lisenin birinci sınıfında, kız öğrenciler bir sınıfa ayrılırken, erkek öğrenciler ise iki kilometre ötedeki İmam Hatip Erkek Lisesi’ne kaydırıldı.

u.jpeg

Diyarbakır’ın tarihi Suriçi ilçesinde esnaflık yapan Urfi Dakman, lise birinci sınıf öğrencisi çocuğunun evinin yanı başındaki okuldan alınıp 2 kilometre ötedeki başka bir okula kaydırılmasına tepki gösterdi.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşcıer ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, öğrencilerin başka yere gönderilmeyeceğini ve binanın kendi içinde ekler yapılarak sorunun çözüleceğini kaydetti. 

u-002.jpg

Üç çocuğu olan öğrenci velisi Urfi Dakman'ın çocuklarından biri 8., diğeri ise 9. sınıfa gidiyor.

Suriçi'nde esnaflık yapan Dakman, lise birinci sınıfa başlayacak olan çocuğunun eğitimi için endişeleniyor. Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi'nde yaşanan sorunları dile getiren Dakman, eğitim öğretimdeki keşmekeşi gözler önüne serdi.

uuuu.jpeg

"Erkek öğrenciler 2 kilometre uzaktaki Bağlar İmam Hatip Erkek Lisesine"

Dakman, lise birinci sınıf öğrencisi çocuğunun kayıt yaptırdığı Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi'nden başka bir okula kaydırılmasına tepki gösterdi. Dakman, bir öğrenci velisi olarak yaşadığı sıkıntıları şöyle dile getirdi: "Birinci sınıflarının kapasitesi 200 öğrenci iken buraya 800 kişi vermişler. Biz herkesin puanına göre yerleşmesini bekliyorduk ama 400 puan alan öğrenci de 0 puan alan öğrenci de aynı okula hatta aynı sınıfa veriliyor. Biz bunun adaletsiz olduğunu düşünüyoruz. Çevre köylerdeki öğrenciler de bu okula verilmiş. Okulda kapasitenin üzerinde bir yoğunluk yaşanınca da sınıfları ikiye bölmüşler ve kız öğrencileri bir sınıfta toplamışlar. Erkek öğrencileri de 2 kilometre uzaktaki Bağlar İmam Hatip Erkek Lisesine vermişler. Yani karma olan lisede kız ve erkek öğrencileri ayırmışlar. Tabii bizim için asıl sorun puana göre yerleştirme yapılmamasıdır. Hal bu ki puan sırasına göre yerleştirme yapılır ve kontenjan dolduktan sonra kalan öğrenciler başka bir havuza atılır ve ona göre yerleştirme yapılır. Oysa burada 400 puan alan öğrenci de sıfır puan çeken öğrencide aynı kefeye konmuş. Madem öyle sınava ne gerek var, çocuklarımız yüksek puan almak için neden yarışıyor? Biz aileler olarak o kadar çocuklarımızı dershanelere gönderdik, çalıştırdık, yüksek puanlar almaları için uğraştık, didindik. Ama gördük ki, tüm çabalarımız boşunaymış, çünkü 0 puan çeken öğrenci ile aralarında bir fark yok. 200 öğrenci kapasiteniz var ve siz neye göre 800 öğrenci alıyorsunuz? Okulun kapasitesi bin 500 öğrencidir ve bunun yarısından fazlası lise birinci sınıf öğrencisidir. Böyle bir şey yok. Karma lisede erkek öğrencileri başka bir okula, kızları ise bir sınıfta topluyorsunuz. Bu mu eğitim anlayışınız? Madem karma lisesiniz o zaman başka bir okula verdiğiniz öğrencileri de karma olarak verseydiniz. Milli Eğitimin cinsiyet ayrımcılığı yapması doğru değil. Okul yöneticileri diyor ki, İmam Hatip Liseleri boş kalmış, oralarda öğrenci yokmuş. İyi de bir veli olarak bu benim bir sorunum mudur? İmam Hatipler boş kaldı diye benim çocuğum oraya gitmek zorunda mı? İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gidiyoruz, diyorlar 'biz bir şey yapamıyoruz, Valilik karar vermiş'."

uuuuu.jpeg

"Çocuğum yanı başında bir okul dururken ne diye 2 kilometre uzaktaki başka bir okula gitsin?"

Okullara kayıt yaptırılırken puan sıralamasının dikkate alınmamasına tepki gösteren Dakman, şöyle konuştu: "Notları yüksek olan öğrenci ile notu düşük olan öğrenciyi bari ayrı sınıflara alsalardı ama o da yok. Diyorlar ki, 'böyle bir uygulamada notu düşük olan çocuklar kendilerini ezik hissederler'. İyi de o zaman benim çocuğumun ne suçu var, o niye başkalarının düşük puan almasının ceremesini çekiyor? Okul yöneticileri diyor ki, '800 öğrenciyi de aynı okula yerleştirirsek sınıf mevcutlarının 60 öğrenciye çıkar'. Bu yüzden 2 kilometre ötedeki İmam Hatip Lisesine öğrencilerin bir bölümünü kaydırmışlar. Ve burada bir başka sıkıntı daha var o da şudur; Necip Fazıl Anadolu Lisesinde görev yapan bir öğretmenin aynı zamanda 2 kilometre ötedeki bir okula gidip gelmesi de ayrı bir sorun. Bütün bunlar bir yana bizim gayemiz herkesin hak ettiği puanla bir okula yerleşmesidir. Ayrıca Necip Fazıl Lisesi evime 100 metre mesafededir, şimdi benim çocuğum yanı başında bir okul dururken ne diye 2 kilometre uzaktaki başka bir okula gitsin? Bu adalet hak mıdır? Yaşadığım bu sorunla ilgili 'Açık Kapı'ya da dilekçe verdim. Yetkililer yaşadığımız bu mağduriyete bir duyarlılık göstersinler."

uu-004.jpg

"Çocuklar başka okula gönderilmeyecek"

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşcıer ise konuyla ilgili Tigris Habere şu açıklamada bulundu: "Tekli eğitim korunsun diye kontenjan üzerinde bir yerleştirme oldu. Necip Fazıl Kısa Kürek Anadolu Lisesinin öğrenci sayısı 800. Bu yıl bu sayı Bin 600 oldu. Normalde ikili eğitim yapmamız gerekiyordu. İdarecilerimiz de tekli eğitimden vazgeçmeden durumu uygun olan yer arayışına gitti. Çocuklar başka okula gönderilmeyecek. Binanın kendi içinde ekler yapılacak ve sorun bu şekilde çözülecek."

f-004.jpg

"Kimse yasaların dışına çıkamaz"

Karma eğitim iddialarının doğru olmadığını belirten Taşçıer, "Böyle bir şey mümkün değil. Yasalar belli kimse yasaların dışına çıkamaz. İddialar gerçeği yansıtmamakta."

Ali Abbas Yılmaz / Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.