VİDEO - Eker: Şehir Hastanesi yeniden ihaleye çıkacak

VİDEO - Eker: Şehir Hastanesi yeniden ihaleye çıkacak

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığının aylık olağan basın toplantısında konuşan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Şehir Hastanesi projesinin 2 hafta içinde yeniden ihale edileceğini söyledi.

Mahsum Rençber

TİGRİS HABER - Eker, kentte pamuk ekim alanlarının arttığını ve tekstil entegre tesisleriyle birlikte pamuğun nihai ürüne dönüşmesi halinde 23 kat katma değer artışı yaşanacağını ifade etti.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığını n aylık olağan toplantısına Mehdi Eker’in yanı sıra, , AK Partili Kutbettin Arzu, Milletvekilleri Ebubekir Bal ve Oya Eronat, MKYK üyeleri Alaattin Parlak ve Suna Kepoğlu Ataman ile İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın ve AK Partili Bağlar Belediyesi Başkanı Hüseyin Beyoğlu katıldı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'ndeki toplantıda ilk sözü AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker aldı. Son yıllarda yaşanan kuraklığın etkisiyle oluşan su sorununa değinen Eker, kentteki yatırımların artmasında Tekstil Organize Sanayi Bölgesi ve kentte kurulan diğer OSB’lerle ilgili sanayinin birçok alanında yaşanan gelişmelere vurgu yaptı.

235 bin hektar alan Silvan Baraj Projesi ile sulanacak

Kralkızı Barajının ana kanallarına su verildiğini ifade eden Eker, oradan vatandaşların kendi imkanlarıyla sulama yaptığını söyledi. Yapımı devam eden kanallar olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini belirten Eker, Silvan Baraj Projesi’nin sürdüğünü ve bitmesi halinde kentin kaderini değiştireceğini söyledi. 250 bin hektar arazinin 235 bin hektarının Silvan Barajı ile sulanabileceğini belirtti.

Kentte pamuk ekiminde ciddi bir artış olduğunu ve tekstil entegre tesisleriyle birlikte pamuğun nihai ürüne dönüşeceğini ve 23 kat katma değer artışı yaşanacağını söyledi. Lojistik Merkezi projesinin önemine değinen Eker, küresel ısınma ve kuraklığa karşı da yenilenme ihtiyacına vurgu yaptı.

eker-tigris1.jpeg

‘Şehir hastanesi ihaleye açılacak’

“Yeryüzü bizim evimiz, bu gezegen bizim yurdumuz ve bunu yüksek bir bilinçle korumamız gerekir” diyen Eker, altyapı ve ulaşımla ilgili meseleler olduğunu ve yolcu uçaklarının sayısının azaldığına dikkati çekti. Toplumun karşı karşıya kaldığı meseleleri takip ettiklerini ve çözümü için çaba harcadıklarını söyledi. Şehir Hastanesi ihalesinin yapıldığını, şantiyesinin kurulduğunu ve firmanın döviz artışından kaynaklı tasfiyeye gittiğini ifade etti. Şehir Hastanesi projesinin tasfiyeden sonra önümüzdeki hafta Sağlık Bakanlığı’nın ihaleye çıkarabileceğini söyledi.

Stadyum tartışması

Diyarbakır Stadyumu ile ilgili gazetecilerin sorusu üzerine Eker, “Bu açıklamalarla ilgili bir bilgim yok. Ama bana ne zaman ilgili kurumlar, kuruluşlar bu şehrin herhangi bir ünitesine ait, bu ister bir amatör spor kulübü olsun, ister başka bir şey olsun, bana geldiğinde bana gelen sorunları dikkate alıyorum ve ilgili kuruluşlar nezdinde takip ediyorum” dedi.

Kürtçe öğretmen ataması

Kürtçe öğretmen ataması konusuna da konuşan Eker, “Abdurrahman bey takip ediyor, bizde onun ve bakanlığımızın gelişmeler hakkındaki tavrını destekliyoruz. Ben en başta Diyarbakırlı vatandaşlara Kürtçe seçmeli dersin seçimi konusunda çağrı da bulundum” şeklinde konuştu.

Silvan Baraj şantiyesinin 52 defa saldırıya uğradığını ifade eden Eker, yapılan saldırıların Kürtlere bir yararı olmadığını söyledi. Kentteki 48 ürünün coğrafi işaretinin alındığını belirten Eker, faaliyetlerinin süreceğini ifade etti.

Diyarbakır’daki gazetecilerin konut sorununa işaret eden Eker, GGC Başkanı ile konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüştüklerini ve önümüzdeki günlerde Vali Ali İhsan Su ile de görüşerek konuyu somutlaştıracaklarını söyledi.

Haber videosu kısa süre içerisinde yüklenecek..

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum