Ekim’de ikisi Diyarbakır’da 23 kadın öldürüldü

Ekim’de ikisi Diyarbakır’da 23 kadın öldürüldü
Erkekler ekim ayında ikisi Diyarbakır’da olmak üzere 23 kadını öldürdü.

TİGRİS HABER -  Erkekler, Ekim'de en az 80 kadına şiddet uyguladı, en az dört çocuğu öldürdü. Aralarında oğlan çocukların da olduğu en az 25 çocuğu istismar eden erkekler, en az yedi kadını taciz etti. Erkekler en az 49 kadını da seks işçiliğine zorladı.

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Ekim’de en az 23 kadını öldürdü, yedi kadına tecavüz etti.

Ekim 2020‘de en az  14 kadının ölümü (Mardin (1), Antep (1), Antalya (1), Karaman (1), Diyarbakır (2), Malatya (1), Zonguldak (1),  İzmir (2), Düzce (1), Kayseri (1), İstanbul (1), Adıyaman (1) ) basına şüpheli olarak yansıdı.

Cinayet

Erkekler, Ekim’de 2020'de en az 23 kadını; Ekim 2019'da ise 23 kadını öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Suriyeliydi.

Erkekler, bir kadın “koruma kararı” için karakola başvuru yaptıktan sonra, üç kadın da “uzaklaştırma” kararına rağmen öldürdü.

Erkeklerin 15 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, dört kadını “ayrılmak istediği”, “barışmak istemediği”, üç kadını “kıskançlık”,  bir kadını “namus” "bahanesi" ile öldürdü.

Ekim’de 11 kadını kocası/eski kocası, beş kadını sevgilisi/nişanlısı, iki kadını damadı, bir kadını kardeşi, bir kadını reddettiği bir erkek, bir kadını da evine gelen tamirci öldürdü. İki kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 13 kadını ev içinde, altı kadını ormanlık alan, araba, kuaför salonu, sokak gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Erkeklerin dört kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Erkekler kadınların yarısından çoğunu ateşli silahlarla öldürdü

Erkekler, 16 kadını ateşli silahlarla, beş kadını bıçak, balta gibi kesici aletlerle, iki kadını da boğarak öldürdü.

Ekim 2020'de erkeklerin öldürdüğü kadınlar

Bihter Y., Büşra Gizem Güzelsoy, Döndü T., Emel O., Gamze Esgicioğlu, Gizem Önal, Gül Gülsüm, Gülay Güneş, Gülcan G. Gülya Barutçu, Hatice Tansu, Hazal Tektaş, Hiba Yusuf, Hülya Güllüce, Mahide Güneş Ünal, Makbule Can, Melek A., Melek Bulut, Nuran S., Seher Özkurt, Sıdıka Ü., Sinem Kaya, Tuğba Keleş

Erkeklerin Kadınları Öldürdüğü İller

Adana (2), Antalya (1), Aydın (2), Çankırı (1), Diyarbakır (2), Düzce (1), Erzurum (1), Isparta (1), İstanbul (5), İzmir (2), Kayseri (1), Konya (2), Maraş (1), Mersin (1), Osmaniye (1)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.