Eş Başkan Bucak: Halkın iradesine saygı duyulsun

Eş Başkan Bucak: Halkın iradesine saygı duyulsun
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, 5 yıllık Stratejik Plan kapsamında Ergani, Eğil, Çınar, Çermik ve Çüngüş ilçelerinin muhtarlarıyla bir araya geldi

TİGRİS HABER - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2025-2029 Stratejik Planının hazırlığına 17 ilçede halk, muhtarlar, sivil toplum örgütleri, belediye eş başkanları ve meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarını dahil etmek amacıyla başlattığı toplantılar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak ve Doğan Hatun, Ergani, Eğil, Çınar, Çermiş ve Çüngüş ilçelerinin mahalle muhtarlarıyla iki ayrı toplantıda bir araya geldi. Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki toplantılara Ergani Belediyesi Eş Başkanları Birsen Azak Bayar ve Şiyar Güldiken, Çınar Belediyesi Eş Başkanları Semra Akyüz ve Mehmet Şerif Arzu, Eğil Belediyesi Meclis üyeleri Hacer Kurt ve Mahmut Yokuş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Bakan, büyükşehir ve DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün ilgili daire başkanları ile mahalle muhtarları katıldı.

‘Belediye gelirleri bu kentte harcanmadı’

Ergani ve Eğil muhtarlarının katıldığı toplantıda konuşan Eş Başkan Doğan Hatun, 8 yıldır kentte bir kayyum vesayeti olduğunu belirterek yerel yönetimlere gelen gelirlerin hiç birinin kente harcanmadığını söyledi. Köylere gitmesi gereken yol, su gibi altyapı hizmet bütçelerinin birilerini zengin ettirmek için kullanıldığını ya da başka bir kuruma aktarıldığını kaydeden Hatun, söz konusu harcamaların belgeli bir şekilde arşivlerinde mevcut olduğunu, bu belgeleri peyderpey halka açıkladıklarını hatırlattı. Kentte kadın politikaları ve kültür sanat alanında önemli çalışmalar yapmayı hedeflediklerini ifade eden Hatun, istihdam olanaklarının geliştirilmesi için de yoğun mesai harcayacaklarını belirtti.

Muhtarlar: Uyuşturucu ile mücadele merkezi kurulsun

Toplantıda, 5 yıllık Stratejik Plana ilişkin görüş ve önerilerini dile getiren muhtarlar, içme suyu, yol, kanalizasyon sorunlarından bahsederek, uyuşturucu ile mücadele merkezinin kurulması ve mezarlıkların tel örgüyle örülmesi gibi taleplerde bulundu.

Bucak: Çoğulcu ve katılımcı bir anlayışla bir araya geliyoruz

Çınar, Çermik ve Çüngüş ilçelerinin muhtar toplantısında konuşan Eş Başkan Serra Bucak da, kentin tüm dinamikleriyle 5 yıllık Stratejik Planı hazırlamak amacıyla bütünlüklü, çoğulcu ve katılımcı bir anlayışla bir araya geleceklerini ifade etti.

‘Halkın iradesine saygı duyulsun’

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atandığını ifade eden Bucak, 8 yıldır kayyumların kentlerinde nelere yol açtığını çok iyi bildiklerini kaydetti. 8 yılda halkın altyapı sorunlarının büyüdüğünü, ilçe ve köy yollarının müteahhitler eliyle rantiyeye dönüştürüldüğünü belirten Bucak, şöyle konuştu: “Bütün bu zorlukları bilerek, hep birlikte el ele vererek sorunları ve çözümleri ortaklaştıracağız. Hep beraber kayyuma hayır diyerek, bir daha şehrimizde ve hiçbir şehirde kayyumlar olmasın. Seçimden ve sandıktan çıkan sonuca saygı duyulsun. Bu halkın seçme ve seçilme iradesine saygı duyulsun noktasındaki birlikteliğimizi ve beraber karşı duruşumuzu göstermenin de önemli olduğuna vurgu yapmak istiyoruz.”

Kaynak:Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.