Et, süt, balık, tavuk, yumurta sorusu TBMM iç tüzüğüne aykırı!

Et, süt, balık, tavuk, yumurta sorusu TBMM iç tüzüğüne aykırı!

TMBB Başkanı Mustafa Şentop, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun 27 ilde asgari ücretlinin evine ne kadar et, tavuk, balık, süt ve yumurta girdiğine ilişkin soru önergesini içtüzüğe aykırı buldu.

TİGRİS HABERCHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, et, tavuk, balık, süt ve yumurtaya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Tanrıkulu, Yanık’tan, 2016-2021 yılları arasında 27 ildeki bir asgari ücretlinin evine ne kadar et, tavuk, balık, süt ve yumurta girdiğinin açıklanmasını istedi. Tanrıkulu’nun önergesi Meclis Başkanlığı’ndan döndü.

97. maddeye aykırı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, önergede yer alan bazı sorularının Meclis İçtüzüğü’nün “Sorulamayacak konular” başlıklı 97’nci maddesindeki “Başka bir kaynaktan kolayca öğrenilmesi mümkün konular” hükmüne girdiğini bildirerek Tanrıkulu’dan, bir asgari ücretlinin evine et, tavuk, balık, süt ve yumurta girdiğine ilişkin sorularını önergeden çıkarmasını istedi.

Bütçe görüşmelerinde konuşuldu

Tanrıkulu, Başkan Şentop’un önergesini geri çevirmesini, “Maalesef Meclis Başkanlığı yine aynı gerekçeyle, İçtüzüğün 37’nci maddesi gerekçesiyle önergemizi iade etti. Oysa her gün Meclis’te bütçe görüşmesi sırasında bütün bunlar tartışılmıştı. Her nedense Meclis Başkanlığı, bu denetim görevinin milletvekillerince yerine getirilmesine engel oluyor” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.