1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Fizik Tedavi uzmanı Dr. Baykara’dan diz ağrısı olanlara uyarı
Fizik Tedavi uzmanı Dr. Baykara’dan diz ağrısı olanlara uyarı

Fizik Tedavi uzmanı Dr. Baykara’dan diz ağrısı olanlara uyarı

Diyarbakır’daki Özel Bağlar Hastanesi’nde görev yapan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Burhan Baykara, diz ağrısı bulunan vatandaşları uyardı.

A+A-

PRP tedavisi, kan damarları içerisindeki iyileştirici hücrelerin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır. Örneğin diz ekleminde, diz kemik ve kıkırdak bölgesinde kan damarı olmadığı için iyileştirici hücreler oraya gidememektedir ve orada oluşan hasarları iyileştirememektedir. Bu sebeple kişinin kolundan 7-8 mililitre kan alınır. Bu kanın içerisindeki beyaz ve kırmızı kan hücreleri ayrıştırılır. Ardından beyaz kan hücreleri, yani iyileştirici hücreler dediğimiz trombositler tekrar kişinin dizine enjekte edilir.

PRP tedavisinde önemli olan kişiden alınan kanın bozulmadan, içerisindeki proteinler çökmeden ve pıhtılaşmadan diz eklemine verilmelisidir. PRP'ler standart olmadığı için etkin bir PRP uygulanabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Burada en önemlisi kişinin PRP'den doğru fayda görüp görmeyeceğinin doğru belirlenebilmesidir.

PRP tedavisi kireçlenme, menisküs ve diz bağı hasarı gibi durumlarda etkili olur. Yine eklem sıvısı azalmışsa, eklem sıvısı eklenmiş PRP'ler de vardır. Fakat kişide tam kopmuş bir bağ yırtığı varsa , menisküsü tamamen kopmuş ve parçalanmışsa PRP tedavisi uygulanmamalıdır. Bunlara ek olarak romatizmal problemlerde, dizde artmış eklem sıvısı, ödem varsa, yapılacak PRP ödemli dokunun içerisinde kalır ve faydalı olamaz. 

ortobiyoloji-diz_prp_tedavisi.jpg

PRP tedavisinde başarıyı etkileyen faktörler

- Doğru klinik teşhis

- Doğru hasta seçimi

- Doğru PRP uygulaması

Diz ağrısının PRP ile tedavisi

Kişinin diz ağrısının nedeni kemikten ve kıkırdaktan kaynaklanıyor ise, yine menisküste ve bağda dejenerasyon dediğimiz hasarlanmalar varsa, bu durumda PRP tedavisi faydalı olur. Fakat, kişinin sıvı birikimi ile ilgili sorunları varsa, dizde ödem oluşmuşsa, o durumda PRP tedavisi başarılı olmamaktadır.

Öncelikle kişideki diz ağrısının sebebi belirlenmelidir. Diz önü ağrısı dediğimiz, pateller dediğimiz diz kapağı kemiğine yapışan bağ ve kaslar içerisindeki tendon hasarlarında da PRP tedavisinin yeri vardır.

Diz ağrısında PRP tedavisinin başarılı olabilmesi için klinik teşhisin doğru konulması gerekir. Sonrasında gereken röntgen, MR, tomografi gibi tetkikler de değerlendirilmelidir.

Son yapılan bilimsel çalışmalar, aslında PRP'nin içerisinde de bir miktar kök hücre olabildiğini göstermektedir. Ancak yine de PRP tedavisi demek, kök hücre tedavisi anlamına gelmez.  Bazen ticari anlamda kök hücre tedavisi ile PRP tedavisi aynı anlamda kullanılmaktadır. Bu, kesinlikle yanlıştır. Kök hücre tedavisi ancak karın yağ dokusundan ve kemik iliğinden alınan kandan hazırlanırsa kök hücre olabilir. Bunun dışında kişiden alınan kan ile hiçbir zaman kök hücre alınamaz.

 

                                                                                                                                        

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.