1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Gözaltılara karşı HDP'den açıklama
Gözaltılara karşı HDP'den açıklama

Gözaltılara karşı HDP'den açıklama

HDP'li vekiller, Diyarbakır merkezli 8 ilde yapılan ev baskınları ve gözaltılara tepki gösterdi.

A+A-

 

 

hdp-(4).jpg

Diyarbakır merkezli 8 ilde eş zamanlı yapılan operasyonda  gözaltına alınan gazeteci ve siyasetçilerle ilgili HDP Bölge milletvekilleri bir açıklama yaptı.

Uzun tartışmaların ardından yapılan basın açıklamasını okuyan HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, “Hem Adalet Bakanı, hem de İçişleri Bakanına sormak istiyoruz. Kafalarına silah dayayarak, zile basarak kapının açılma imkanı var iken evlerinin iç kapısı dahi kırılarak arkadaşlarımızın gözaltına alınmalarının emrini verdiniz mi vermediniz mi?” diye sordu.

Diyarbakır Ofis semti AZC plaza önünde basın açıklaması yaparak gözaltılar tepki göstermek isteyen HDP milletvekillerine polis bir süre izin vermedi. Basın açıklaması yapılacağı alanda yoğun güvenlik  önlemi  alan polis  açıklamanın yapılacağı caddeye çıkan tüm sokaklara zırhlı araçlar konuşlandırdı. Bölgeye çok sayıda TOMA ve çevik kuvvet ekipleri sevk edildi.

Basın açıklamasına HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, HDP Milletvekilleri Selçuk Mızraklı, Mahmut Toğrul, Tayip Temel, Tuma Çelik, Ebru Günay, Semra Güzel, Mehmet Rüştü Tiryaki Remziye Tosun, Musa Farisoğlu, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP, DBP ve DTK yöneticileri katıldı.

AZC Plaza önünde açıklama yapmak isteyen milletevkilleri ve polis arasında uzun tartışma yaşandı. Polis açık alanda açıklama yapılmasına müsaade edilmeyeceğini belirterek, açıklamanın HDP İl binasında yapılmasını istedi. Bunun üzerine HDP Milletvekili Selçuk Mızraklı, kentte çok sayıda kişinin gözaltına alındığını hatırlatarak, “Gözaltı gerekçeleri net olarak ortaya çıkmamış. Demokratik bir ülkede bizde kalkar bu konudaki protestomuzu, bu konudaki duyurumuzu yaparız” diyerek açıklama yapacaklarını söyledi.

TİRYAKİ: BASIN AÇIKLAMASI İZNE TABİ DEĞİL

Bunun üzerine polis, şehrin herhangi bir yerinde açıklama yapılamayacağını belirterek, “Şehrin herhangi bir yerinde ‘istediğimiz yerde basın açıklaması yaparız’ diye bir hürriyet yok” diyerek açıklama yapılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Polisin bu tutumuna HDP Batman Milletevkili Mehmet Rüştü Tiryaki tepki göstererek, “Basın açıklaması izne tabi değil. Yürüyüş yapmıyoruz, gösteri yapmıyoruz, yolu trafiğe kapatmıyoruz. Burada basın açıklaması yapacağız. Buda izne tabi değil” dedi.

Polisin kentteki tüm etkinliklerin valiliğin iznine bağlı olduğunu söylemesi üzerine Tiryak, “Evet valilik yasaklayabilir. Eğer Diyarbakır valisinin kentteki basın açıklamalarını yasaklayan kararı varsa bize bildirin. Ayrıca kaldırımları biz kapatmadık. Siz kapattınız. Çekilirseniz kaldırımlar yayalara açılır. Biz açıklamamızı yapacağız” diyerek açıklama yapacaklarını söyledi.

KURTULAN’DAN ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANLARINA ÇAĞRI

Polis ile HDP’li milletvekilleri arasında yaşanan uzun tartışmaların ardından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, ülkenin birçok yerinde HDP yöneticilerinin kapılarının kırılarak, çocuklarının başsına silah dayatılarak gözaltına alındığını söyledi. Kurtulan, “Hem Adalet Bakanı, hem de İçişleri Bakanına sormak istiyoruz. Kafalarına silah dayayarak, zile basarak kapının açılma imkanı var iken evlerinin iç kapısı dahi kırılarak arkadaşlarımızın gözaltına alınmalarının emrini verdiniz mi? vermediniz mi” diye sordu.

Kurtulan ardından,  9 Ekim 1998 yılında Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasını kınayarak, “Uluslararası Komplonun failleri bugün Orta Doğu’da yaşanan savaş cehenneminin de müsebbibidir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.