Güven'e 'AKP-MHP hesap verecek' davası

Güven'e 'AKP-MHP hesap verecek' davası
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’e "AKP-MHP hesap verecek" sözleri nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrikten" dava açıldı.

Salih Yeşil

HDP Hakkâri eski Milletvekili Leyla Güven hakkında ilginç bir dava açıldı. Girdiği açlık grevi nedeniyle durumunun kötüleşmesi üzerine serbest bırakılan Güven, iyileşmesinin ardından gittiği Şırnak’ın Silopi ilçesinde 18 Aralık 2020’de halka hitaben yaptığı konuşmada dolayı dava açıldı. Davanın iddianamesinde, Güven’e konuşmasında"AKP ve MHP bugün bulutların üstüne çıksalar, yüzyıl daha geçse bin yıl geçse bunun hesabını verecekler." ve devamında "Hesap vermeniz için direneceğiz." sözleri nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik"ettiği belirtildi.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Güven’in "Bize musallat olan ateş, bize gelen ateş Kürdistan halkının yüreğine düşen ateşin hesabı sorulacak, eğer AKP ve MHP bugün bulutların üstüne çıksalar, yüzyıl daha geçse bin yıl geçse bunun hesabını verecekler. Onların yanına kalmayacak. Kürtler bunun hesabını soracaklar. Biz bu dünyadan gittiğimizde unuturlar diyorlar ama unutturmayız. Biz her yıl burada onun şahsında Kürtlerin aklından çıkarmayacağız, hesap vermeniz için direneceğiz" sözleriyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini" belirtti.

Davanın konusu ‘Hesap verecekler ve direneceğiz’

İddianamede, Güven’in konuşmasında "Hesap verecekler" ve "Direneceğiz" sözleriyle toplumun bir kesimini kışkırttığı, "halkı kin ve düşman sevk ettiği" iddia edildi. İddianamede, Güven’in konuşması şu ifadelerle değerlendirildi:

"Tüm dosya kapsamı incelendiğinde şüphelinin kullanmış olduğu cümlelerin toplumun bir kesimi ile diğer kesimini karşı karşıya getirdiği, kin ve düşmanlığa sevk ettiği, toplumda huzursuzluk ve düşmanlık duyguları yarattığı, hesap verecekler, direneceğiz şeklinde kullandığı kelimeler ile toplumun bir kesimini açıkça kışkırttığı, şüphelinin yapmış olduğu konuşmanın kamu barışını bozmaya elverişli olduğu, bu eylemi ile üzerine atılı Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik suçunu işlediği anlaşılmakla..."

Güven’in, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşması 31 Ekim’de görülecek.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.