Hata yapan hakimin cebi yanacak!

Hata yapan hakimin cebi yanacak!
Önümüzdeki günlerde Meclis'e gelmesi beklenen pakette, Başbakan Erdoğan'ın "Kaldırmakla yanlış yapmışız" dediği bir konu ile ilgili bir düzenleme de yer alacak.

Haber Merkezi-Terörle mücadele kanunu (TMK) ve Özel Yetkili Mahkemeler'in  (ÖYM) kaldırılmasını da içeren ve önümüzdeki günlerde Meclis”e gelmesi beklenen pakette sürpriz bir düzenleme daha yeralacak. Hâkimlerden "hatalı karar tazminatı"nın istenmesi  uygulaması yeniden devreye sokuluyor.

 Düzenlemeye ilişkin süreç Başbakan'ın yeni paketle ilgili Adalet ve İçişleri Bakanı ile AK Parti hukukçularıyla yaptığı toplantıyla başladı. Hukukçu kurmaylar toplantıda tazminatın devlet tarafından üstlenilmesi nedeniyle hakimlerin "özensiz ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracak" kararlara imza atabildiğine dikkat çekerek, daha önce uygulanan, "tazminatın kararı veren hakim tarafından ödenmesinin" tekrar getirilmesi durumunda caydırıcılık sağlanacağını, kararlarda daha özenli davranılacağını vurguladı.

Değerlendirmeleri dinleyen Başbakan Erdoğan'ın "Kaldırmakla yanlış yapmışız" diyerek düzenlemeye destek verdiği öğrenildi. Toplantıda, "hakimin tazminatı kendi cebindenödemesi" düzenlemesinin yeniden getirilmesi benimsendi.

Adalet Bakanlığının  hakimlerin "hatalı karar tazminatı"nı üstlenmesine ilişkin düzenlemenin "Yeni Demokrasi Paketi" veya "Demokratikleşme Paketi" içine eklenerek Meclis'e getirilmesi 

planlanıyor.

Düzenlemenin; mal varlığına tedbir koyma gibi, verilen kararın ciddi kayıplara yol açması ihtimaline karşı hakimin daha özenli  davranması  sonucunu doğuracağı belirtiliyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Resmi İlanlar
Güncel