HDP Eş Başkanı Sancar, Sur’da vatandaşlarla bir araya geldi

HDP Eş Başkanı Sancar, Sur’da vatandaşlarla bir araya geldi
Diyarbakır’da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, geniş güvenlik önlemleri altında Sur’da vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet etti. Öte yandan Kürt partilerin temsilcileriyle bir araya gelen Sancar, Kürdistani ittifak’ın kalıcılaştırılmasına ilişkin karar alındığını söyledi.

TİGRİS HABER- HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,  Diyarbakır’da Kürt partilerin temsilcileriyle bir araya geldi. Ulusal ittifak çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda önemli kararlar alındı. İki günlük toplantı sonrası alınan kararları HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile KDP-T Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş açıklamalarda bulundu.

Mithat Sancar: Platformun kalıcı hale gelmesi için görüş birliği oluştu

Sancar ve Kardaş’ın açıklamaları şöyle: Bugün burada Kürdistani İttifak partileriyle bir araya geldik. HDP olarak Diyarbakır’da gerçekleştirdiğimiz ziyarete, buradaki programlar çerçevesinde böyle bir buluşmayı arzu etmiş ve dilekte bulunmuştuk. Sağolsun arkadaşlar toplantıyı organize ettiler, çok yapıcı ve verimli bir buluşma oldu bizler açısından. Pek çok konuda tüm açıklığıyla konuşma fırsatı bulduk. Bizler çok yararlandık bu görüşmeden bazı somut kararlar alma memnuniyetiyle ayrılıyoruz. Biraz önce sevgili Mehmet Emin kardeşimin de belirttiği gibi öncelikle seçime dönük bir ittifak olarak ortaya çıkan platformun, bundan böyle kalıcı hale gelmesi için çalışmaların yoğunlaştırılması konusunda görüş birliği oluştu.

Bu toplantıyı bir başlangıç olarak görüyoruz

Esasen seçimlerden sonra bu yönde görüşmeler yapılmıştı ama ilk defa bugün Kürdistani İttifakı’ın kalıcı hale gelmesi açıkça ve somut bir şekilde konuşuldu. Ve ilk adım bugün atılmış oldu. Kürdistani İttifakı kalıcı hale getirmek amacıyla somut çalışmalar yapılmasına dönük karar bu toplantıdan çıktı. Bugünkü toplantıyı bu yönde bir başlangıç olarak görüyoruz. Bundan sonraki toplantının tarihini mevcut sekreterya belirleyecek, o toplantıda bugün alınan karar gündemin tek maddesi olacak ve bu madde etrafında, bu gündem etrafında somut çalışmalar yapılacak. Elbette büyük önem verdiğimizi tekrar söylemeye bile gerek görmüyorum.

Ulusal birliğin hayati önemi Kürtlerin ulusal varlığının tehdit altında olmasından kaynaklanıyor

Bu görüşmeleri HDP olarak iki açıdan son derece hayati önemde görüyoruz. Çok büyük değer veriyoruz. Birincisi Kürtlerin bir ulusal birlik meselesi vardır. Ulusal birliğin hayati önemi Kürtlerin ulusal varlığının tehdit altında olmasından kaynaklanmaktadır. Ulusal hakları ya tanımıyor, inkar ediliyor ya da var olan haklarına yönelik amaçlı müdahaleler sürekli yapılıyor. Dolayısıyla ulusal varlıkları ve hakları tehdit altında olan bir halkın siyasi temsilcilerinin de ortak bir çizgide buluşma mecburiyetleri vardır. Kendi aralarında ortaklığı oluşturma yükümlülükleri ve sorumlulukları vardır. Bu sorumluluk her konuda görüş içinde bulunmayı şüphesiz gerektirmez. Temel konularda, ilkelerde ve hedeflerde buluşmak Kürt halkına karşı tarihi siyasi ve hatta ahlaki bir sorumluluktur.

Demokratik dönüşüm Kürtlerin katkısı olmadan mümkün görünmüyor

Bu sorumluluğunun bilinci olarak bir araya geliyoruz. HDP bu konuda üzerine düşeni yapmaya kararlıdır. Aynı kararlılığı ve samimimeti Kürdistani İttifak partilerinde de fazlasıyla görmüş olmak bizleri sevindiriyor. Bu ittifak çalışmalarının önemli bir diğer boyutu da Türkiye demokrasisine güçlü bir katkı sunma potansiyeline sahip olmasıdır. Türkiye’de demokratik dönüşüm Kürtlerin katkısı olmadan mümkün görünmüyor. Bugüne kadar yaşanan tecrübeler, Kürtlerin aktif ve etkili bir şekilde yer almadığı bir mücadeleden demokratik dönüşümün çıkamayacağını göstermektedir. Bu konuda da ittifak partileriyle de görüş birliği içinde olduğumuzu müşahede ettik.

Demokratik dönüşüm ve özgürlük umudumuzu büyütüyor

Kürtlerin etkili katılımı ancak Türkiye’de demokratik dönüşümü mümkün kılar, bunun bütün kamuoyuna duyurulmasını önemli görüyoruz. Demokrasi hedefi olan, gidişattan memnun olmayan bütün kesimlerin bu gerçeği samimiyetle ve ciddiyetle dikkate almaları çağrısını hep birlikte yapıyoruz. Öte yandan Türkiye’de demokratik dönüşüme katkı sunma potansiyeli ve gücü bu kadar yüksek birlikteliğin Ortadoğu’da da aynı etkileri doğurabileceğine inancımız vardır. Hem Kürtler arası birlik çalışmalarına buradan katkı sunabiliriz hem de hep birlikte Ortadoğu’daki demokratik dönüşümü teşvik edebilir, güçlendirebiliriz. Bu çerçeve bizlere önümüzdeki dönem için hem moral veriyor, hem de demokratik dönüşüm, özgürlük ve Kürtlerin ulusal hakları konusundaki umudumuzu büyütüyor.

Pek çok konuda çalışmalar somutlaşarak ve sağlamlaşarak devam edecek

Kürdistani ittifak partilerine, bize yönelik saldırı ve baskılar karşısında bizlere verdikleri destek ve dayanışma mesajları için de teşekkür ettik. Bu destek ve dayanışmalarının da büyüyerek devam edeceğini dile getirmelerinden büyük mutluluk duyduk. Bundan şüphemiz yoktu. Burada bir kez daha yüz yüze bu durumu da görüştük ve bu şekilde teyit ettik. Bundan da elbette memnuniyet duyuyoruz. Pek çok konuda çalışmalar somutlaşarak ve sağlamlaşarak ilerleyecektir. önümüzdeki yol, bu yoldur. Bu yol da hepimiz için iyi bir yoldur. Yolumuzun açık olduğunu görüyoruz, buna inanıyoruz. Bütün arkadaşlara buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Geniş güvenlik önlemleri altında Sur ziyareti

Toplantı sonrası HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Remziye Tosun’un da aralarında bulunduğu bazı partililer ile birlikte Sur’da esnafı ziyaret etti. Vatandaşlar ve esnaf Sancar’a büyük ilgi gösterdi. Sancar, Sur’da bulunan tarihi Ulu Cami önüne vatandaşlarla çay içerek sohbet etti. Sancar’ın ziyareti sırasında alınan olağanüstü güvenlik önlemleri ise dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika