HDP Genel Başkanı Tuncel: Urla’da olanlar örgütlenmiş faşizan bir etkinliktir

HDP Genel Başkanı Tuncel: Urla’da olanlar  örgütlenmiş faşizan bir etkinliktir
"Urla'da yaşananların oradaki halkla ilgisinin olmadığının altını çizmek istiyorum. Bu, örgütlenmiş faşizan bir etkinlik. Urla'da yaşanan, bir siyasi partinin çalışmasını engelleyen, hatta lince varan faaliyet gösteriliyor.''

 

Keşan'da da böyle bir olay yaşadık. Bu iki yerde de yerel yönetimde CHP iktidarda. Bu bizi düşündürüyor.

İZMİR - Tuncel, HDP İzmir İl Başkanlığı'nın Kemeraltı'nda düzenlediği kahvaltıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni bir siyasete, alternatife ihtiyacı olduğunu savunarak, bu nedenle partilerini kurduklarını, çok kısa süre içerisinde örgütlenerek 57 il, 600'den fazla ilçede seçime gireceklerini belirtti. 30 Mart seçimlerinin, attıkları adımların halk tarafından nasıl karşılık bulduğunu göstereceğine dikkati çeken Tuncel, "Sandıkta boyumuzun ölçüsünü almaya geldik. Sandık tabii ki bir gösterge" dedi.

 CHP'ye tepki

Partilerinden korkanlar olduğunu, sözüyle, düşüncesiyle kendileriyle mücadele edemeyenlerin çoğu zaman kaba kuvvete başvurduğunu öne süren Tuncel, Urla'da ve Keşan'da yaşanan olaylara değinerek, "Urla'da yaşananların oradaki halkla ilgisinin olmadığının altını çizmek istiyorum. Bu, örgütlenmiş faşizan bir etkinlik. Urla'da yaşanan, bir siyasi partinin çalışmasını engelleyen, hatta lince varan faaliyet gösteriliyor. Keşan'da da böyle bir olay yaşadık. Bu iki yerde de yerel yönetimde CHP iktidarda. Bu bizi düşündürüyor. Demokrasiden bahseden ana muhalefet partisinden, CHP'den saldırıları kınayan bir cümle duymadık. Susmak, sessiz kalmak onaylamaktır" diye konuştu.HDP'nin Türkiye'nin tek alternatifi haline geldiğini öne süren Tuncel, Ankara'da yaşanan siyasi krizin AKP ile cemaat arasında gibi yansısa da aslında Türkiye'nin sistem krizi olduğunu savundu.

Tuncel; "Meclisteki demokratikleşme paketinde demokrasi yok, sadece paket var. Şimdiye kadar AKP'nin bütün paketlerinde böyle çıktı. Kendine göre düzenleme. Ne Terörle Mücadele Kanununu düzenliyor. Çözüm ve müzakere sürecini güvence altına alacak hiçbir adım yok. AKP'nin paketlerinden hiç bize fayda çıkmadı. Şimdi biz 30 Mart'a paket hazırlıyoruz. AKP'yi paketleyeceğiz, göndereceğiz." Şeklinde konuştu.

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.