1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP: Roketleri kim atıyor?
HDP: Roketleri kim atıyor?

HDP: Roketleri kim atıyor?

HDP, 11 Şubat’ta gerçekleşecek 3. Olağan Kongresi öncesi, konferanslarına devam ediyor. Bu kapsamda başlatılan konferanslar devam ederken Kilis ve Reyhanlı’ya atılan roketler gündemde yerini aldı.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 2’inci Kadın Konferansı, Ankara Plaza Otel’de başladı. Kemalbay konferansta yapmış olduğu konuşmasında Reyhanlı ve Kilise füzelerin Afrin’den atılmadığını ileri sürerek Roketlerin kimin tarafından atıldığını sordu.

Kemalbay’ın konuşması şöyle:

“Bu boynumdaki fular Sevgili Leyla Güven’in. Bugün burada olacaktı ama rehin alındı. Bizleri rehin alabilirler ama özgürlük tutkumuzu rehin alamazlar. O yüzden zindanlardaki arkadaşlarımız Afrin işgaline karşı direndiler, açlık grevi yaptılar. İçeride de olsalar geri adım atmadılar. Kadınlara geri adım attıramazsınız. Kadınlar barış istiyor ve barışta ısrar ediyor.

Erdoğan ittifakına bir kez daha sesleniyoruz: Bu saldırıyı durdurun. Suriye’de, Ortadoğu’da barışı savunmak Türkiye’de, Kürdistan’da da barışı savunmak demektir. Demokratik bir yaşamı savunmak demektir. Fakat terörize etmek, katliamlar yaparak bu sorunu çözeceğini düşünmek ise tam bir çıkmazdır. Siz yıllardır temizleyerek bu sorunu çözeceğinizi düşünüyorsunuz ama her defasında bu sorun daha da büyüyor. Ve bu halkın yoksul çocukları yaşamını yitiriyor.

Bugünlerde Kilis’e roket atıldığı söyleniyor. Bir kız kardeşimizi Fatma’yı yitirdik yakın zamanda. Silahlar nerede patlarsa patlasın, sivil yaşamı nerede tehdit edilirse edilsin HDP karşısında olmuştur. Biz bütün sivil ölümlerini kınıyoruz. Diyorlar ki roket atışları Afrin’den yapılıyor, Afrin’deki temsilciler de diyor ki bizim uzun menzilli roketimiz yok. Bu roketleri kim atıyor, Fatma’yı kim öldürdü.

Bizler, kadınlar olarak dayanışmayı büyüterek, özgürlükleri kuşatarak, barışı her gün savunmaya devam ederek bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Gelecek bizlerin; halkların, kadınların, işçilerin, doğası talan edilenlerin, bütün ezilenlerin mücadelesiyle kazanacağız. Biz her zaman barışı, demokrasiyi, halkların, kadınların özgürlüğünü savunuyorduk. Şimdi de aynı değerleri savunuyoruz. Başkaları gibi kılıktan kılığa girmiyoruz. Tutarlı bir şekilde demokrasi mücadelesini geçmişten geleceğe taşıyoruz. Virginia Woolflerin, Clara Zetkinlerin, Sevelerin, Pakizelerin mücadelesini geleceğe taşıyoruz. Kadınlar kazanacak, biz kazanacağız, mutlaka kazanacağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.