1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP’de kongre öncesi konferans süreci
HDP’de kongre öncesi konferans süreci

HDP’de kongre öncesi konferans süreci

HDP, 3. Olağan Genel Kurul öncesi 3. Konferansını Ankara’da topladı.

A+A-

HDP’nin Ankara Hilton’da gerçekleştirdiği konferansa yüzlerce delege katıldı. Konferansın açılış konuşmasını, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli yaptı.

Kongre süreciyle birlikte daha örgütlü, daha cesur, daha kararlı bir mücadele süreci başlatacaklarını belirten Buldan, “Demokratik iktidar süreci en önemli hedefimiz olarak önümüzde durmaktadır. Halkımızın toplumun, ezilenlerin, kadınların, gençlerin bizden beklentisinin büyük olduğunu görüyor ve buna denk bir mücadeleyi örgütlemek, mücadeleyi toplumsallaştırmak durumunda olduğumuzu biliyoruz” diye konuştu.

“Toplum açısından artık karar vakti gelmiştir”

Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu dile getiren Buladan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ya demokrasi ya faşizm, ya özgürlük ya esaret, ya kadınlarla özgürlük ya da erkek iktidarı. Toplum açısından artık karar vakti gelmiştir. Halkların tercihi çok nettir. Tek adam yönetimi değil halkların demokratik iktidarıdır. AKP-MHP tekçi iktidarı varlığını baskıcı otoriter sistemde ve kayyum darbesinde görmektedir. Bu sistemi kalıcılaştırmak için hukuku, adaleti, kadın iradesini, halk iradesini, birlikte yaşam umudunu tüketmek, faşizme daha büyük alan açmak için olanca gücüyle yüklenmektedir. Yönetemediği için siyasal, ekonomik, sosyal krizi daha da derinleştiren bir iktidar gerçeğini herkesin görmesi gerekir.”

“İki üç tiyatro daha sahnelensin bunlar tuz gibi dağılacaklar

Buldan, Selahattin Demirtaş’ın Devran kitabının sahneye taşınmasına yönelik tepkilere yönelik olarak, “Tiyatrodan dahi korkan iktidarın çöküşü yakındır. Kadınlar ve muhalefet bir kez daha cesareti büyütmeye devam edecektir. İki üç tiyatro daha sahnelensin bunlar tuz gibi dağılacaklar” ifadelerini kullandı.

“Önümüze konulacak ilk sandıkta Türkiye halkları tercihini…”

Kayyumlar sürecine değinen Buldan, “Kürdün iradesini kayyım eliyle gasp ettikleri sürece Kürt halkı kayyım zulmü karşısında Devrimci Kava gibi direnmeye devam edecektir. Kadınlar eşbaşkanlıktan asla ve asla vazgeçmeyecektir. Kürt halkı kendi ulusal birliğini sağlayacaktır. Tecrit mutlaka ama mutlaka kırılacaktır. Aleviler inançlarına saldırılara karşı direnmeye, işçiler güvencesiz çalışma koşulları dayatıldıkça örgütlenmeye devam edecektir. Halklar arasına duvar örülmeye çalışıldıkça halklar bir arada durmaya devam edecektir. Demokrasi ve adalet dağıtmayan iktidarı herhalde toplum çiçeklerle karşılamayacaktır. Önümüze konulacak ilk sandıkta Türkiye halkları tercihini demokrasiden, barıştan, adaletten yana kullanacaktır. Tekçi iktidardan kurtulmadığımız sürece ne Kürt sorunu çözülebilir, ne de demokrasi ve adalet sorunu çözülebilir. HDP olarak bizim sorumluluğumuz çok büyük ve ağırdır. HDP olmadan demokrasi kurulamaz, demokratik iktidar oluşturulamaz. HDP olmadan barış zemini oluşturulamaz. HDP olmadan özgür yaşam, eşit yaşam, birlikte yaşam kurulamaz. HDP ilkelerini toplumsallaştıracağız. Sokak sokak, köy köy, şehir şehir her yerde olacağız. Onlar bizi azaltmaya çalıştıkça biz daha fazla çoğalacağız. Herkesin kapısını çalacağız. Ezilenlerin taleplerinin sesi olacağız, değişim isteyen herkesin değişim umudu, barışı isteyen herkesin barışa giden yolu, çözüm isteyen herkesin çözüm alternatifi olacağız.” şeklinde konuştu.

“Enternasyonalist dayanışma”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise genel bir kapitaliz eleştirisi üzerinden Ortadoğu’daki güç mücadelelerine vurgu yaparak, “Kurtuluş yeni bir enternasyonalist mücadelededir, bu da ancak enternasyonalist dayanışma ile mümkün olabilir” dedi.

Temelli, FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmalarına ilişkin olarak ise “Her ne kadar FETÖ’nün siyasi ayağını aramaktaysanız FETÖ’nün siyasi ayağı bu iktidardır. FETÖ ne yapıyorsa aynısını yapıyorsunuz. Dün FETÖ ile birlikte yapıyordunuz, bugün küçük ortağınızla birlikte yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.