1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. İBADET HIRSIZLARI
İBADET HIRSIZLARI

İBADET HIRSIZLARI

İBADET HIRSIZLARI

A+A-

 

Ali VURANEL-ÖZEL HABER

Diyarbakır’da son dönemlerde ibadet yerlerine yönelik hırsızlık olaylarındaki artış dikkat çekici boyutlara ulaşırken, Ermeni Kilisesi’nden sonra tarihi Ulucami’nin yeni restore edilen kısmından kurşunlar çalındı. İbadet yerlerindeki güvenlik zaafı tepki çekerken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü son dönemlerdeki olaylarla ilgili emniyetten tedbir alınmasını istedi. İl Müftüsü Burhan İşleyen ise, hırsızlık olaylarının azalması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi. 

 

Kilisenin Bekçisi de hırsızlık olayına karışmış!

Diyarbakır’da son dönemlerde arka arkaya yaşanan ibadet yerlerindeki hırsızlık olayları kafa karıştırıyor. Birden bire yaşanan artış anormal bir durum yaratırken, güvenlik zaafı dikkat çekiyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde bir kiliseye yapılan hırsızlık olayından sonra Emniyet tarafından yapılan çalışmada, Kiliseyi korumakla görevli kişiler de bu işe karıştıkları gerekçesiyle yakalanarak haklarında yasal işlem yapılmıştı. İbadet yerlerindeki hırsızlık olaylarında Eylül-Kasım döneminde rekor sayıda artış gözleniyor. Vatandaşlar, hırsızlık olaylarından duydukları rahatsızlığı dile getirerek yetkililerden önlem alınmasını ve güvenlik zafiyetinin araştırılmasını istiyor.

Yenilenen Camiden 3 kurşun çalındı

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde hasar gören Surp Giragos Ermeni Kilisesi'ndeki hırsızlık olayından sonra bu kez de tarihi Ulu Cami’de hırsızlık olayı yaşandı. Caminin yenilenen bölümündeki kurşunlardan 3’ünün kimliği belirsiz kişiler tarafından çalındığı bildirildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İslam aleminin 5.haremi şerifi olan tarihi camideki hırsızlık olayını doğruladı. Ulu Cami’nin yanı sıra farklı camilerde de hırsızlık olaylarının yaşandığı öğrenildi.

‘Emniyete Gerekli Başvuruları Yaptık’

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, kutsal öneme sahip ibadet yerlerine yönelik hırsızlık olaylarının üzüntü verici ve kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, olaylarla ilgili Emniyete gerekli başvuruları yaptıklarını söyledi. Evsen, Emniyetin de daha fazla önlem almak ve hırsızların yakalanması için gerekli çabayı gösterdiğini kaydetti. Evsen, ”Artan hırsızlık olayları bizi derinden üzüyor. Oysa inancımızda ibadet yerleri dokunulmazdır. Camilere ve Kiliselere yönelik hırsızlık olaylarıyla ilgili Emniyete gerekli başvuruları yaptık. Emniyet de iyi niyetle gerekli çalışmaları yapıyor. Umarım kentimize yakışmayan bu olaylar son bulur” dedi.

 

Kilise hırsızları yakalandı

Evsen ayrıca, Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde hırsızlık olayına karışan bazı kişilerin yakalandığını, Vakıf olarak suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Evsen, Vakıf olarak bu davaların takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi.

Hırsızların camilere uğramaması lazım

Gazetemize konuşan Diyarbakır Müftüsü Burhan İşleyen ise, “Bildiğiniz gibi vatandaşlarımızın rahat ibadet edebilmesi için bu camilerimizi açık tutuyoruz. Birçok camimizin birden fazla kapısı bulunuyor. Durum böyle olunca camilerimizde zaman zaman hırsızlık olayları oluyor. Biz bu hırsızlıkları aza indirmek için konuyu gündemimize aldık. Emniyet ile bir takım yazışmalarımız olacak. Eskiden şöyle bir söz vardı, ‘Caminin mumunu yalayan kedinin gözü çıkar’. İbadethanelerimiz de bu tür olayların yaşanıyor olması üzücüdür. Camiler, hırsızların uğramaması gereken yerlerdir. Eğitim ile bu sorunları aşmamız lazım” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.