1. HABERLER

  2. TOPLUM-YAŞAM

  3. İki büyük metropolde Cemevleri’ne 'ibadethane' statüsü
İki büyük metropolde Cemevleri’ne 'ibadethane' statüsü

İki büyük metropolde Cemevleri’ne 'ibadethane' statüsü

İstanbul ve İzmir belediye meclislerinde CHP ve İYİ Parti’li meclis üyelerinin ortak önergesiyle Cemevleri’ne ibadethane statüsü verilmesine yönelik kararlar alındı.

A+A-

İstanbul'da CHP ve İYİ Parti tarafından Cemevleri’nin ibadethane statüsünde tanınmasının gündeme alınmasına yönelik verilen teklif İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi‘nde oy birliği ile kabul edildi.

İzmir'de ise Cemevleri’nin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesine karar verildi.

 

CHP ve İYİ PARTI'den  iki büyükşehirde Cemevleri kararı

İBB Meclisi toplantısında CHP ve İYİ Parti'nin grup başkanvekillerinin imzasıyla Cemevleri’nin ibadethane statüsünde tanımlanmasına yönelik gündem teklifi verildi. İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, CHP Grup Başkanvekili İsmail Doğan Subaşı imzasını taşıyan teklifi CHP'li meclis üyesi Melendiz Dalyan İzgi okudu.

İstanbul'da 93 Cemevi bulunduğunu ifade eden İzgi, Cemevleri’nin ibadethane statüsünde değerlendirilmediği için cami, kilise ve havra gibi ibadethanelerin faydalandığı kamu hizmetlerinden mahrum kaldığını dile getirdi. Bu durumun anayasanın eşitlik ilkesine uygun olmadığını ve toplumsal yaşamda ayrımcılığa yol açtığını aktaran İzgi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) 2014 ve 2016'da verdiği kararlarla Cemevleri’nin ibadethane statüsünde olduğunu tescil ettiğini kaydetti.

Danıştayın 2017, Yargıtayın ise 2015'te verdikleri kararlarla da Cemevleri’ni ibadethane olarak tanımladığını belirten İzgi, "Bu önergeyle iç ve uluslararası hukukun tescil ettiği üzere Cemevleri’nin diğer ibadethanelere verilen hak ve hizmetleri eşit olarak almalarına yönelik ibadethane olarak kabul edilmesinin gündeme alınarak Hukuk, Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler Komisyonuna havalesini arz ederiz" ifadelerini kullandı.

“CHP her zaman Alevi meselesini istismar etmiştir”

Konu üzerine söz alan AK Parti İBB Meclis Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, önergeyle ilgili ibretlik bir tablonun göz önünde olduğunu ifade ederek, İBB Başkanı İmamoğlu'nun geçtiğimiz aylarda konuyu meclis gündemine getireceği yönünde açıklamalarda bulunduğunu söyledi. Teklifin İBB Başkanının teklifiyle gündeme alınabileceğini belirten Göksu, şu ifadeleri kullandı: "Ne hikmetse şu anda bizim elimizde gündem maddeleri var. Sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının imzasıyla gündeme alınacak bir konu, sadece ve sadece istismar etmek için -ki CHP her zaman Alevi meselesini istismar etmiştir- gündeme getiriyor. Bu teklifi okuyan arkadaşımızın sağından ve solundan İBB başkanının fotoğrafını göstererek şunu yaptılar: 'Ey başkan sen sözünde durmadın, biz meclis üyeleri olarak getiriyoruz.' Bir belediye başkanının bir imzasıyla gündeme girecek bir konu istismar edilmek üzere buraya getirilmiştir. AK Parti grubu olarak bu gelen konunun gündeme alınarak Hukuk Komisyonunda görüşülmesine müspet oy vereceğiz."

 

Teklif oy birliğiyle kabul edilip gündeme alınarak ilgili komisyona havale edildi.

 

İzmir’de Cemevleri’nin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesi kararı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ise il genelindeki 7 Cemevi’nin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesi kararı aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında yapılan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 yılı Ocak ayı birinci toplantısında,  Bornova ilçesinde 2, Aliağa, Bayraklı, Çiğli, Konak ve Selçuk ilçelerinde birer Cemevi’nin imar planlarına ibadet alanı (Cemevi) olarak işlenmesine yönelik komisyonlardan gelen raporlar görüşüldü.

Başkan Soyer, Cemevleri’nin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesinin kamu vicdanıyla ilgili olduğunu belirterek, bunun herhangi bir kamu otoritesi tarafından geri çevrilemeyeceğini söyledi.

“Önerge gündemde kalsın, bakanlıktan görüş soralım”

Rapor hakkında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, bu kararın hukuksal altyapıyla ilgili birtakım sorunları barındırdığını belirterek, "İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi olarak kararlarımızı alırken hukuku ön planda tutmalıyız. Bunu kabul etmemiz halinde yarın başka sorunların da doğmasına sebep verebiliriz. Önerge gündemde kalsın, bakanlıktan görüş soralım. Popülist siyasetle adım atmamız ve sonuç almamız zor" dedi.

Oylamada Cemevi’nin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesi oy çokluğuyla kabul edildi. (Kaynak: Artıgerçek)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.